Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Higiena Uszu Latem: Jak Chronić Uszy Przed Skutkami Kontaktu z Wodą

Higiena Uszu Latem

Lato to czas, kiedy wielu z nas spędza więcej czasu na świeżym powietrzu, korzystając z kąpieli w basenach, jeziorach czy morzach. Niestety, kontakt z wodą może zwiększyć ryzyko problemów związanych z uszami, takich jak infekcje czy zatrzymanie woskowiny. Według danych WHO 42 miliony dzieci cierpi z powodu słuchu, najczęstszym było zapalenie ucha środkowego (1).

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do problemów z uszami, zwłaszcza u dzieci, w tym:

  • Szersza i pozioma trąbka Eustachiusza,
  • Słabo rozwinięta odporność,
  • Niedożywienie,
  • Zanieczyszczone powietrze,
  • Niski poziom higieny,
  • Przeludnienie,
  • Niższa pozycja społeczno-ekonomiczna(2) .

Dlaczego Higiena Uszu Jest Ważna Latem?

Latem, ze względu na częsty kontakt z wodą, uszy są bardziej narażone na różnego rodzaju problemy zdrowotne, w tym:

  • Infekcje ucha zewnętrznego (ucho pływaka): Woda, zwłaszcza zanieczyszczona, może prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów w kanale słuchowym, powodując infekcje.
  • Nadmierne nagromadzenie woskowiny: Woda może powodować pęcznienie woskowiny w uszach, co prowadzi do uczucia zatkania i pogorszenia słuchu.
  • Podrażnienia skóry: Sól morska, chlor w basenach oraz inne zanieczyszczenia mogą podrażniać delikatną skórę w kanale słuchowym.

Jak Prawidłowo Dbać o Uszy Latem?

  1. Unikaj wkładania przedmiotów do uszu

    • Niezależnie od tego, czy używasz patyczków higienicznych, czy innych przedmiotów, wkładanie czegokolwiek do uszu może prowadzić do urazów i zwiększać ryzyko infekcji. Patyczki mogą również pchać woskowinę głębiej, powodując zatykanie uszu.
  2. Używaj zatyczek do uszu podczas pływania

    • Specjalne zatyczki do uszu dla pływaków mogą pomóc w zapobieganiu dostawaniu się wody do kanału słuchowego. Są one szczególnie polecane dla osób, które często przebywają w wodzie.
  3. Osuszaj uszy po kontakcie z wodą

    • Po każdej kąpieli, delikatnie osusz uszy ręcznikiem. Możesz również przechylić głowę na bok, aby umożliwić odpływ wody z uszu. Unikaj jednak agresywnego wycierania.
  4. Stosuj krople do uszu

    • W aptekach dostępne są krople do uszu, które pomagają w odparowaniu wody z kanału słuchowego. W domowych warunkach można zastosować sól fizjologiczną aby pomóc w nawilżeniu i oczyszczeniu ucha.
  5. Regularnie czyść uszy, ale z umiarem

    • Woskowina jest naturalnym mechanizmem ochronnym ucha, dlatego jej całkowite usuwanie nie jest konieczne. Jeśli czujesz, że masz zbyt dużo woskowiny, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą laryngologiem, który może bezpiecznie oczyścić Twoje uszy.
  6. Unikaj stosowania słuchawek w mokrych uszach

    • Wilgoć w uszach może sprzyjać rozwojowi bakterii, dlatego ważne jest, aby unikać stosowania słuchawek, gdy uszy są mokre. Pozwól im najpierw całkowicie wyschnąć.

Czy Dziecko z Infekcją Ucha Może Pływać?

To, czy dziecko z infekcją ucha lub skłonnością do niej może pływać, zależy od kilku czynników:

  • Nurkowanie: Nurkowanie wiąże się ze wzrostem ciśnienia zewnętrznego na błonę bębenkową. Im głębsze nurkowanie, tym większe ciśnienie hydrostatyczne. Na znacznych głębokościach, nawet przy braku infekcji, może dojść do perforacji błony bębenkowej. Dziecko z wybrzuszoną błoną bębenkową z powodu zapalenia ucha środkowego może odczuwać dyskomfort lub doświadczyć perforacji błony bębenkowej z powodu wzrostu ciśnienia i zatkanej trąbki Eustachiusza (3).
  • Typ wody: Woda w basenach, jeziorach i morzach różni się pod względem zanieczyszczeń i bakterii. Woda basenowa, zawierająca chlor, może podrażniać uszy, podczas gdy woda morska może sprzyjać rozwojowi bakterii. Woda w stawie, która występuje w wielu obszarach śródlądowych wiosną i latem, może być siedliskiem bakterii, które po aspiracji do jamy ucha środkowego może prowadzić do zapalenia ucha środkowego.
  • Obecność rurek tympanostomijnych: Rurki tympanostomijne mogą ulec przemieszczeniu z powodu zmian ciśnienia hydrostatycznego związanych z nurkowaniem. Dzieci z rurkami powinny unikać nurkowania i używać zatyczek do uszu podczas pływania, aby zapobiec przedostawaniu się wody do uszu (4)

Pielęgnacja Uszu dziecka latem

Co Robić w Przypadku Infekcji Ucha?

Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję ucha, objawiającą się bólem, swędzeniem, wyciekiem z ucha lub pogorszeniem słuchu, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. W zależności od rodzaju i nasilenia infekcji, lekarz może przepisać krople antybiotykowe lub przeciwgrzybicze, a w cięższych przypadkach doustne antybiotyki

Latem, podczas częstych kontaktów z wodą, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w higienie uszu. Unikając nadmiernego czyszczenia i dbając o ich odpowiednie osuszanie, możesz zminimalizować ryzyko infekcji i innych problemów. Pamiętaj, że zdrowe uszy to klucz do komfortowego i bezpiecznego sezonu letniego.

Orelon NaturSpray: Naturalna Higiena Uszu

Orelon NaturSpray od Herbal Medica to wyrób medyczny przeznaczony do regularnej higieny uszu dla dzieci i dorosłych. Zawiera naturalną oliwę z oliwek, która rozpuszcza i usuwa woskowinę, oraz olejek miętowy, który ogrzewa ucho, zapewniając przyjemne odczucia. Spray nie zawiera parafiny ani substancji syntetycznych. Jest idealny dla osób z tendencją do nawracających infekcji, uprawiających sporty wodne, noszących aparaty słuchowe i z nadprodukcją woskowiny. Właściwie wyprofilowany aplikator zapewnia bezpieczne i łatwe dozowanie. Orelon NaturSpray to naturalny i skuteczny sposób na codzienną higienę uszu, pomagający uniknąć problemów zdrowotnych związanych z uszami, szczególnie latem.

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

Bibliografia:
1. Kumar, Gaurav. "Assessment of incidence of ear, nose and throat disorders in children."
2. Kishve SP, Kumar N, Kishve PS, Syed MMA, Kalakoti P. Ear Nose and Throat disorders in paediatric patients at a rural hospital in India. AMJ. 2010;3(12):786-90
3. Marks, N. J. "Secretory otitis media: grommets and swimming." Clinical Otolaryngology & Allied Sciences 10.1 (1985): 1-2.
4. Robson, Lane M., and Alexander KC Leung. "Swimming and ear infection." Journal of the Royal Society of Health 110.6 (1990): 199-200.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl