Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Pielęgnacja uszu dziecka latem

Pielęgnacja uszu dziecka latem

W pierwszych godzinach życia, uszy noworodka są kontrolowane przez specjalistę, który sprawdza, czy są prawidłowo rozwinięte oraz czy maluch nie ma problemów ze słuchem. W dalszych etapach, zachowanie odpowiedniej higieny uszu dziecka jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Jej brak lub błędy w jej wykonywaniu mogą skończyć się konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Nagromadzona woskowina może tworzyć korki woskowe, które zatykają przewód słuchowy i doprowadzają do pogorszonego słuchu maluszka. Problematyczna może się również okazać woda w uchu dziecka po kąpieli.

Zatkane uszy u dziecka to wyzwanie dla rodziców, w szczególności w sezonie letnim, kiedy organizujemy wakacyjne wyjazdy i spędzamy dużo czasu w morzu, jeziorze lub też w basenie.

Zatkane uszy u dziecka – jak o nie dbać?

Woskowina to oleista substancja, która naturalnie jest wytwarzana w uchu. Jej zadaniem jest nawilżanie przewodu słuchowego, a także zapewnienie bariery przed zanieczyszczeniami, martwymi komórkami skóry, kurzem, które mogłyby przedostać się do błony bębenkowej. W naturalnych warunkach woskowina wypychana jest na zewnątrz przewodu słuchowego, za pomocą ruchów żuchwy, która wzmacnia ruch nabłonka. Razem z woskowiną transportowane są wszelkie zanieczyszczenia, które dostały się do środka. W niektórych wypadkach dochodzi do zablokowania przewodu słuchowego, wskutek nadmiernego wydzielania woskowiny przez gruczoły. Zatkane uszy u dziecka mogą powodować różne objawy, takie jak:

 • pogorszenie słuchu, niedosłuch,

 • szumy uszne,

 • bóle głowy,

 • zawroty głowy,

 • zaburzenia równowagi,

 • rozdrażnienie, płaczliwość,

 • tkliwość ucha.

W takich przypadkach zaleca się konsultację stanu przewodu słuchowego dziecka u specjalisty laryngologa, który za pomocą odpowiedniego sprzętu oceni jego stan.

Higiena uszu dziecka, a w szczególności niemowląt, stanowi duże wyzwanie dla rodziców. Dzieci posiadają niezwykle wrażliwe i podatne na uszkodzenia uszy. Zazwyczaj używano do ich czyszczenia bawełnianych patyczków kosmetycznych. Niestety nie jest to odpowiednia metoda. Może ona przyczynić się do zapychania przewodu słuchowego dziecka woskowiną, a także spowodować naruszenie głębszych struktur ucha, czy też może podrażniać delikatną skórę. Warto również mieć na uwadze, że w przypadku próby wyczyszczenia ucha dziecka patyczkiem kosmetycznym, może dojść do pęknięcia błony bębenkowej. Szczególnie wtedy, kiedy dziecko jest ruchliwe i niespokojne podczas zabiegu. W konsekwencji grozi do stałym uszkodzeniem narządu słuchu. Patyczki do uszu nadają się jednak do czyszczenia zewnętrznej części ucha, tzw. małżowiny usznej.

Warto również pamiętać, że zbyt częste czyszczenie uszu dziecka może spowodować odwrotny efekt – wystąpienie nadprodukcji wosku. Jego obecność w przewodzie słuchowym jest naturalna i stanowi swoistą barierę i tarczę ochronną przed zanieczyszczeniami. Ciągłe usuwanie woskowiny może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, lub przyspieszonej i zwiększonej produkcji woskowiny.

Prawidłowa higiena uszu dziecka

Zatkane uszy u dziecka zarówno podczas codziennej higieny jak i zalegająca woda w uchu po kąpieli wymagają zastosowania odpowiednich preparatów. Warto wybierać sprawdzone i bezpieczne wyroby medyczne, które można nabyć w aptekach. Ich skład powinien być jak najbardziej naturalny, aby nie podrażnić skóry dziecka, która zdecydowanie częściej jest skłonna do alergii. Nie powinny również zawierać parafiny, syntetycznych wypełniaczy, czy też barwników lub konserwantów.

Preparaty do higieny uszu powinny zawierać takie składniki aktywne jak:

 • oliwa z oliwek – to surowiec, który jest ceniony od dawna za swoje wszechstronne właściwości. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, a także rozpuszczające zalegającą woskowinę, nie dopuszczając do powstawania korków woskowinowych. Nawilża on przewód słuchowy, wspomagając wydostanie się wody z ucha dziecka po kąpieli;

 • olejek miętowy – ma właściwości odświeżające, a także antybakteryjne. Zastosowanie preparatu z dodatkiem olejku miętowego, zapewni maluszkowi ulgę, kiedy dojdzie do zalegania wody w uchu po kąpieli.

Orelon NaturSpray to preparat, który posiada składniki aktywne o skutecznym działaniu. Wyprofilowana końcówka atomizera delikatnie przylega do ucha dziecka. Ma owalny kształt, który zabezpiecza przed zbyt głębokim wprowadzeniem go do kanału słuchowego, co może spowodować podrażnienie lub uszkodzenie błony bębenkowej. Jest on dedykowany dla dorosłych oraz dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia.

Bibliografia:

 1. Clegg A.J., Loveman E., Gospodarevskaya E. i wsp.: The safety and effectiveness of different methods of earwax removal: a systematic review and economic evaluation. Health Technology Assesement, 2010; 14 (28): 1–192
 2. Anna Lis, Najcenniejsze olejki , Aromaterapia Nr 2 (68), t.18, Wiosna 2012 Edyta Kwiatkowska.Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek.Postępy Fitoterapii 3/2007, s. 168-171.

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl