Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Pokrzywa- królowa roślin

Pokrzywa- królowa roślin

Pokrzywa w fitoterapii  uważana jest za jedną z najcenniejszych roślin ze względu na swój skład. Powszechnie jednak panuje przekonanie, że to niepotrzebny chwast, który w kontakcie ze skórą powoduje bolesne zmiany skórne w postaci bąbli. Rosnąca w przydomowych ogródkach, łąkach i lasach, ta niepozorna roślina skrywa w sobie wielką moc, co z powodzeniem wykorzystywane jest od lat w kosmetyce, farmaceutyce, gastronomii oraz przemyśle.

 

Właściwości

Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej doceniane były już w starożytności. Leczono nią wiele chorób i dolegliwości. Wykorzystywano każdą część tej rośliny. Liście (zbierane przed kwitnieniem), korzenie, łodygi, a nawet nasiona. Pokrzywa zawiera dużą ilość substancji biologicznie czynnych. Zawarte w niej witaminy( A, C, E i K ) oraz biopierwiastki mogą uzupełniać brakujące w organizmie składniki potrzebne do prawidłowego metabolizmu. Liście pokrzywy kryją w swoim składzie witaminy C, B2, B5, K, garbniki, kumaryny,  kwasy organiczne (mrówkowy), aminy, sole mineralne (potasu, żelaza, wapnia i krzemu). Olej uzyskiwany z nasion pokrzywy to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych. Pokrzywa to naturalny środek antyseptyczny, przeciwbakteryjny, antyalergiczny, przeciwzapalny, przeciwreumatoidalny, antyoksydacyjny i protekcyjny. Posiada również właściwości hipoglikemiczne oraz hipocholesterolemiczne.

Zastosowanie

Dzięki swoim licznym właściwościom pokrzywa wykorzystywana jest w medycynie do:

- leczenia chorób układu moczowego

-  łagodzenia objawów alergii

- obniżania poziomu cholesterolu

- wyciszania stanów zapalnych

- łagodzenia bólów kręgosłupa, stawów biodrowych, kolan i ścięgien

- leczenia łupieżu oraz łojotoku skóry

- wspomagania procesów trawienia

- farmakologicznego leczenia cukrzycy

- leczenia niewydolności wątroby (dzięki ochronnym właściwościom pokrzywy zwyczajnej)

- leczenia raka prostaty (jako środek wspomagający).

Pokrzywa znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce, jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów. Wzmacnia cebulki, pomaga pozbyć się łupieżu oraz łojotoku skóry. Jej ziele zawiera ksantofile i β–karoten. Stosowana w preparatach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. Działa wzmacniająco również na paznokcie.

Dzięki dużej zawartości witaminy C oraz dobrze przyswajalnego żelaza picie soku z pokrzywy może zapobiec anemii. Działa też pozytywnie na układ odpornościowy, wzmacniając organizm.

Bogata zawartość czynników bioaktywnych sprawia, że pokrzywa stanowi ogromny potencjał leczniczy. Cały czas trwają badania nad jej nieocenionymi właściwościami i nowymi zastosowaniami. Jej naturalność i brak toksycznych związków świadczą o bezpieczeństwie jej stosowania, nawet w perspektywie długoterminowego leczenia.

 

Literatura:

1.Karolina Jakubczyk, Katarzyna Janda, Sylwia Szkyrpan, Izabela Gutowska, Jolanta Wolska.Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) –charakterystyka botaniczna,
biochemiczna i właściwości prozdrowotne.Pom J Life Sci 2015, 61, 2,191–198.
2.Marzena Pieszak, Przemysław Ł. Mikołajczak.Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.).Borgis-Postępy Fitoterapii 4/2010, s.199-204. 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem. 

 

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl