Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Objawy boreliozy – nieoczywiste i łatwe do przegapienia

Objawy boreliozy – nieoczywiste i łatwe do przegapienia

Borelioza to jedna z tzw. chorób odkleszczowych, wywołana przez bakterie z grupy krętków Borelli a budząca kontrowersje ze względu na trudności z diagnostyką. Czy wiesz, które z objawów choroby są najbardziej charakterystyczne? Które z nich najłatwiej pominąć?

 

 

 

Rozpoznanie i leczenie boreliozy będzie szczególnie trudne, jeśli zlekceważysz jej pierwsze objawy a do lekarza trafisz w tzw. późnej, rozsianej fazie choroby – czyli np. po kilku miesiącach a nawet latach od momentu zakażenia.

 

Borelioza – objawy skórne
 

Kluczowy objaw skórny, charakterystyczny dla pierwszej fazy choroby (ale obecny tylko w części przypadków zakażenia!) to tzw. rumień wędrujący [1]. Początkowo jest to niewielka, czerwona grudka w miejscu wkłucia kleszcza, która wraz z upływem czasu poszerza swoją średnicę do kilku centymetrów. Skóra we wnętrzu czerwonawego okręgu pozostaje blada. Fazie wstępnej zakażenia mogą towarzyszyć dodatkowo objawy grypopodobne – gorączka, nudności, bóle głowy i bóle stawów. Uwaga: ten zestaw objawów możesz pomylić z przeziębieniem lub grypą! Sam rumień, utrzymujący się od 1-4 tygodni [1] po zakażeniu, bywa z kolei często mylony z ukąszeniem owadów.

Borelyma

 
Nieoczywiste objawy narządowe
 

Jeśli wstępne objawy zakażenia nie zostaną rozpoznane (i nie zostanie wdrożona antybiotykoterapia), bakterie rozpoczynają „podróż” po organizmie namnażając się w wybranym układzie narządów i powodując szereg dolegliwości. Ta faza choroby określana jest mianem „rozsianej” i może ujawnić się w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy od momentu kontaktu z kleszczem. Wskażmy wybrane, nietypowe objawy narządowe, które mogą sugerować obecność boreliozy a często bywają mylone z popularnymi dolegliwościami [1, 2]:

 

 • przewlekłe przemęczenie, połączone z objawami przypominającymi zakażenie wirusowe – ból mięśni, stawów i głowy,
 • przewlekłe bóle kostno-stawowe, połączone z miejscowym obrzękiem i ociepleniem stawu; dolegliwości przypominające objawy zapalenia stawów,
 • objawy kardiologiczne – czyli ból lub kołatanie serca, objawy zapalenia mięśnia sercowego,
  ogólne, przewlekłe osłabienie organizmu.

   

Borelioza – objawy neurologiczne
 

Objawy ze strony układu nerwowego to najbardziej niebezpieczne i najtrudniejsze do zdiagnozowania dolegliwości, mogące towarzyszyć późnej fazie boreliozy (a dokładniej tzw. neuroboreliozy). Wskażmy najważniejsze z nich [1, 2]:

 

 • przewlekła męczliwość i obniżenie koncentracji,
 • utrzymujące się bóle głowy,
 • nadwrażliwość na światło lub dźwięki,
 • zmienność nastrojów,
 • neuropatie,
 • objawy przypominające depresję,
 • możliwe objawy porażenia nerwów twarzowych,
 • w ciężkich przypadkach – zaburzenia osobowości.


Borelioza: objawy po latach
 

Jeśli choroba nie została rozpoznana i wyleczona na etapie wstępnym, dolegliwości charakterystyczne dla boreliozy przewlekłej mogą ujawnić się nawet po kilku latach od momentu zakażenia. Choroba może „maskować się” m.in. pod objawami przewlekłego zapalenia stawów, zaburzeń kardiologicznych, przewlekłego zapalenia skóry kończyn [2] lub dolegliwości ze strony układu nerwowego (jest to także najcięższy typ powikłań). Tym większa rola możliwie wczesnej, prawidłowej diagnozy. Jeśli masz podejrzenie, że nastąpił kontakt z kleszczem, warto zdecydować się na konsultację lekarską – obowiązkową szczególnie wtedy, gdy zauważysz wstępne objawy skórne (rumień, wysypka, miejscowe zaczerwienienie skóry).

 

Literatura:

1. Legatowicz-Koprowska M, Walczak E. Borelioza — wciąż trudne wyzwanie. Forum Medycyny Rodzinnej. 2011;5(4):336-344
2. Flisiak R. Borelioza z Lyme. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/66750,borelioza-z-lyme [Dostęp: 20.12.2018]

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl