W ostatnich latach na całym świecie, choroby układu krążenia, a w szczególności choroba wieńcowa, są jednymi z głównych powodów przedwczesnych śmierci. W Polsce stanowią przyczynę około połowy zgonów. Uwarunkowania genetyczne to jeden z czynników rozwoju chorób krążenia, jednak zdecydowanie częściej odpowiada za nie nasz styl życia – dieta, aktywność fizyczna, nadmiar stresu. Jak zadbać o profilaktykę chorób układu krążenia i dlaczego naturalny sok z aronii, głogu i granatu może nam w tym pomóc?
Choroby serca i układu krążenia - przyczyny
Mimo z roku na rok polepszających się metod leczenia i poszerzania diagnostyki, problem chorób serca i układu krążenia wciąż rośnie. Szacuje się, że najbardziej narażoną grupą są mężczyźni w średnim wieku. Często pierwsze objawy są przez nich ignorowane, przez co choroba rozwija się stopniowo i stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia.
Do grupy chorób układu krążenia możemy zaliczyć:
- chorobę wieńcową – inaczej nazywana chorobą niedokrwienną serca. Wokół naszego serca przebiegają dwie tętnice, które zaopatrują mięsień sercowy w tlen i substancje odżywcze. W wyniku rozwoju choroby wieńcowej dochodzi do pogorszonego i utrudnionego transportu krwi do serca. Za główny z objawów uznaje się uciskający i duszący ból w klatce piersiowej, który może promieniować do szczęki, żuchwy, ramienia lub szyi;
- zawał serca – to najostrzejsza komplikacja choroby wieńcowej. Dochodzi do niego z powodu całkowitego zablokowania światła tętnicy przez blaszkę miażdżycową. Objawia się bólem w klatce piersiowej, który może promieniować do barku, pleców, żuchwy. Mogą pojawić się nudności i uczucie niepokoju;
- nadciśnienie tętnicze – Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120-129/80-84 mm Hg. Nadciśnienie to trwale podniesione ciśnienie tętnicze, którego wartość wynosi powyżej 140/90 mm Hg. Przez wiele lat może nie dawać ono żadnych objawów i najczęściej zostaje wykryte dopiero w momencie, w którym pojawią się powikłania. Co ważne, dopiero dwukrotny pomiar powyżej 140/90 mm Hg na dwóch osobnych wizytach pozwala na postawienie diagnozy;
- niewydolność serca – to stan, w którym przez zaburzaną pracę serca, do narządów organizmu nie jest dostarczona odpowiednia ilość krwi. Męczliwość, duszności, osłabienie to najczęstsze objawy;
- udar mózgu – nagłe i miejscowe zaburzenie krążenia krwi w naczyniach zlokalizowanych w mózgu. Możemy podzielić udary mózgu na niedokrwienny i krwotoczny.
Jakie są przyczyny chorób serca i układu krążenia?
W Europie oraz Stanach Zjednoczonych przeprowadzono trwające kilka lat badanie, pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas którego oceniano jakie czynniki mogą mieć wpływ na rozwój chorób układu krążenia. W badaniu wzięło udział ponad 3 miliony ludzi i na jego podstawie stworzono Skalę SCORE. Skala SCORE to tabela, która pozwala ocenić skalę ryzyka incydentu sercowo-naczyniowego w przeciągu najbliższych 10 lat.
źródło: https://www.ikard.pl/karta-ryzyka-score.html
Skala SCORE bierze pod uwagę wiek, płeć, palenie tytoniu, obecne ciśnienie tętnicze skurczowe oraz poziom cholesterolu. To szeroki zakres informacji, jednak nie uwzględnia ona innych czynników, które również mogą sprzyjać rozwojowi chorobom serca i układu krążenia. Zaliczamy do nich:
- cukrzycę typu 2,
- zaburzenia glikemii na czczo,
- wysoki wskaźnik BMI,
- niski poziom HDL,
- niską aktywność fizyczną,
- dietę bogatą w wysoko przetworzone produkty spożywcze, obfitujące w cukry proste i tłuszcz.
Profilaktyka chorób serca i naczyń krwionośnych
Nie na wszystkie czynniki rozwoju chorób serca i krążenia mamy wpływ, jednak modyfikacja trybu życia i diety ma największe znaczenie i może przynieść pozytywne skutki. W jaki sposób zadbać o swoje serce, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem?
-
Rzuć palenie. Każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych. Substancje zawarte w dymie tytoniowym przedostają się do krwi, gdzie upośledzają protekcyjne funkcje śródbłonka, przez co frakcje niekorzystnego cholesterolu LDL dużo łatwiej przenikają do ściany tętnic. Choroba rozwija się powoli przez wiele lat, początkowo nie dając żadnych objawów.
-
Ogranicz spożycie alkoholu. W dalszym ciągu nadużywanie alkoholu stanowi duży problem społeczny. Alkohol powoduje chwilowy wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone bicie serca. Regularne podnoszenie tętna i ciśnienia może osłabić pracę mięśnia sercowego i doprowadzi do arytmii i zawałów serca.
-
Zadbaj o aktywność fizyczną. Serce to mięsień, który potrzebuje regularnego wysiłku. Aktywność poprawia przepływ krwi, zapobiega otyłości i usprawnia pracę serca. Jeżeli cierpisz na choroby lub schorzenia, które ograniczają Twój zakres ruchu, przedyskutuj z lekarzem jaka forma aktywności będzie dla Ciebie odpowiednia. Być może lekarz nie znajdzie przeciwskazań do pływania lub spacerów. Pamiętaj, aby wybrać aktywność, która będzie sprawiać Ci przyjemność i poprawiać humor.
-
Kontroluj swoje ciśnienie. Jak najwcześniejsze wykrycie nadciśnienia pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i opóźnienie rozwoju ewentualnych powikłań. Staraj się mierzyć ciśnienie krwi rutynowo podczas wizyt u lekarza. Możesz także skorzystać z pomiaru w aptece. W coraz większej liczbie placówek można dokonać darmowego pomiaru pod okiem farmaceuty.
-
Kontroluj swój poziom cholesterolu i glukozy. Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL to jeden z głównych czynników wpływających na rozwój miażdżycy. Raz w roku wykonuj badania kontrolne lipidogramu oraz glukozy na czczo.
-
Zadbaj o swoją dietę. Nadmierna masa ciała – zwłaszcza otyłość trzewna- znacząco wpływa na rozwój chorób układu krążenia i serca. Unikaj tłuszczów trans, nadmiaru cukru i wyrobów cukierniczych, a także soli. Dietę warto wzbogacić o związki bioaktywne, które działają ochronnie na nasz układ krążenia i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Naturalne soki z aronii, głogu i granatu - źródło polifenoli przyjaznych dla serca
Polifenole to naturalne przeciwutleniacze. Oprócz swoich właściwości antyoksydacyjnych nadają roślinom głębokiego koloru, smaku i konsystencji. Badania potwierdzają pozytywny wpływ polifenoli na układ sercowo-naczyniowy, a także podkreślają ich ważną rolę w prewencji chorób metabolicznych.
Najlepiej udokumentowanym działaniem polifenoli jest wpływ na profil lipidowy – zmniejszają one oksydację frakcji LDL, a zwiększają poziom HDL. W konsekwencji mechanizmy te działają prewencyjnie na rozwój miażdżycy.
Gdzie znajdziemy polifenole?
Naturalny sok z aronii
Aronia to owoc, który zawiera szczególnie dużo związków bioaktywnych należących do grupy polifenoli, takich jak antocyjany, katechiny, kwasy fenolowe. Wykazano, że te związki bioaktywne wpływają korzystnie na profil lipidowy, zmniejszają stężenie cholesterolu i wykazują skuteczne działanie w profilaktyce miażdżycy. Dodatkowo wpływają na uszczelnienie naczyń krwionośnych i włosowatych.
Naturalny sok z głogu
Głóg to skarbnica związków fenolowych, a liczne badania potwierdzają, że ma skuteczny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wyciszenie objawów takich jak duszności i zmęczenie. Z powodzeniem wykorzystywany jest jako dodatek do tradycyjnego leczenia. Wykazuje również skuteczność w profilaktyce chorób układu krążenia.
Naturalny sok z granatu
Owoce granatu to kolejne źródło działających przeciwutleniająco polifenoli. Naturalny sok z granatu wpływa na zmniejszenie ryzyka dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz korzystnie wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych.
Naturalny sok z aronii, głogu i granatu Herbal Monasterium to wsparcie zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Soki pozyskiwane są ze starannie wyselekcjonowanych owoców. Nie zawierają cukru, barwników i sztucznych dodatków. Soki mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety i wspomagać prawidłową pracę serca.
Bibliografia:
- Głuchowska K., Kleban A., Rybak O., Wyrozębska A. Ocena ryzyka sercowo-naczyniowego według SCORE u pacjentów z zespołem metabolicznym
- Erdogan Orhan I., Phytochemical and Pharmacological Activity Profile of Crataegus oxyacantha L. (Hawthorn) - A Cardiotonic Herb, Curr Med Chem. 2018;25(37):4854-4865
- Szyszka. A., Fałdyga J., Religa L. Cigarette smoking and cardiovascular disease, Przegl Lek. 2009;66(10):873-4.
- Zielonka-Brzezicka J., Synowiec L., Nowak A., Klimowicz A. Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii. Borgis Postępy Fitoterapii 2017; 18(2):126-131.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).