Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Na dobre trawienie

Na dobre trawienie

Problemy z trawieniem mogą się pojawić w każdym wieku oraz dotyczyć każdego z nas . Istnieje wiele czynników ,które wpływają na procesy trawienia. Uwarunkowania środowiskowe, genetyczne , a także styl życia i przede wszystkim dieta. Najczęstszym diagnozowanym  zaburzeniem funkcjonowania przewodu pokarmowego jest zespół jelita drażliwego oraz dyspepsja czynnościowa.

 

 

Zespół jelita drażliwego

To przewlekłe zaburzenie przewodu pokarmowego, charakteryzuje się nawracającymi bólami brzucha, zmianą konsystencji stolca i/lub rytmu wypróżnień. Nie jest znana jednoznaczna przyczyna tego schorzenia co oznacza, że nie ma możliwości trwałego wyleczenie. Skutkuje to dosyć częstym nawrotem choroby. Osobom cierpiącym na IBS zaleca się zmianę stylu życia w kierunku zwiększenia aktywności fizycznej, wyeliminowania czynników stresogennych, dbania o zdrowy sen oraz zmiany diety z wyeliminowaniem składników nasilających dolegliwości.

Dyspepsja czynnościowa

Są to objawy pochodzące z okolic żołądka  w postaci przewlekłego/ nawracającego ból lub uczucia dyskomfortu w nadbrzuszu oraz uczucie wczesnej sytości. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczynę schorzenia, wśród których wymienia się min. czynniki środowiskowe, psychosomatyczne oraz  uwarunkowania genetyczne. W leczeniu dyspepsji zazwyczaj zaleca się zmianę sposobu odżywania czyli unikania produktów, które nasilają objawy, zmianę trybu życia oraz leczenie farmakologiczne.

Bardzo często dolegliwości układu trawiennego mają charakter czynnościowy. Zgaga, wzdęcia, odbijanie, zaparcia mogą wynikać z niewłaściwego odżywania się, stresu, wrażliwości przewodu pokarmowego lub ze zwykłego przejedzenia się. Aby nasz układ trawienny prawidłowo funkcjonował należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Warto zadbać, by posiłki były regularne oraz pozbawione wysoko przetworzonej i tłustej żywności. Należy natomiast dopilnować, by były bogate w owoce i warzywa. Zawierają bowiem dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na trawienie i wchłanianie. Włączenie do diety soku z karczocha wspomoże prawidłowy przebieg procesów trawiennych.

Karczoch

Siedzący tryb życia i brak sportu powoduje spowolnienie pracy jelit. Sprzyja to powstawaniu zaparć oraz jest przyczyną wielu chorób min. otyłości i cukrzycy. Podczas aktywności fizycznej wydalane zostają  z organizmu toksyny oraz poprawia się motoryka jelit.

Układ pokarmowy powiązany jest z układem nerwowym, co sprawia, że stres bezpośrednio wpływa na procesy trawienne. Osoby żyjące w ciągłym stresie często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami, biegunką. W takich przypadkach nie jest wskazane picie dużej ilości kawy, gdyż zawarta w niej kofeina podwyższa poziom kortyzolu, co może dodatkowo zaburzać procesy trawienne. Stres może powodować jadłowstręt lub nadmierne spożywanie posiłków w szczególności o dużej zawartości cukru, co może prowadzić do otyłości. Przesadne objadanie się, często staje się sposobem na poradzenie sobie z negatywnymi emocjami. W takich sytuacjach mogą okazać się pomocne zioła, które zredukują napięcie oraz ułatwią wyciszenie.

 

 

 

 

Literatura:

1.Krystian Adrych,Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Forum Medycyny Rodzinnej 2018;12(6)
2.Elizabeth J. Videlock i Lin Chang Zespół jelita nadwrażliwego, Center for Neurobiology of Stress, Division of Digestive Diseases, David Geffen School of Medicine at UCLA, Los Angeles, CA, USA
3.Dorota Teterycz, Monika Michalak-Majewska, UP w Lublinie, Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii, Karczoch zwyczajny (cynara scolymus)- Innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych.Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 593, 2018, 87–100 DOI 10.22630/ZPPNR.2018.593.18
4.Ewa Bator, Monika Bronkowska, Maciej Bienkiewicz, Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej Katedra Żywienia Człowieka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1):57-63

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl