Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Jak bezpiecznie i skutecznie dbać o higienę uszu?

Jak bezpiecznie i skutecznie dbać o higienę uszu?

Patyczki higieniczne można znaleźć w każdej łazience. Wykorzystywane są głównie do czyszczenia uszu, chociaż to błąd. Przekonanie, że jest to prawidłowa pielęgnacja przewodu słuchowego panuje od lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie . Używając patyczków do czyszczenia uszu możemy uszkodzić sobie błonę bębenkową jeśli wsuniemy go za daleko lub wepchnąć woskowinę do środka, a co gorsza narazić się na infekcję bakteryjną, gdyż patyczki nie są jałowe. W tym artykule dowiesz się jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przewodu słuchowego.

 

Woskowina to naturalna substancja fizjologiczna, będąca mieszaniną gruczołów łojowych przywłosowych oraz gruczołów woszczynowych, zbierająca się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu słuchu. Natłuszcza, chroni przed zanieczyszczeniami z zewnątrz oraz posiada właściwości antybakteryjne.

Najczęstszą dolegliwością  powstającą w wyniku nieprawidłowej higieny uszu, to tworzenie się korków woskowinowych, w wyniku czego pojawiają się problemy ze słuchem, bóle w uchu oraz szumy uszne.

Szum uszny to uciążliwa dolegliwość w postaci dźwięku (dzwonienie, szumienie, brzęczenie, świstanie itp.) występującego o różnym natężeniu, w charakterze przejściowym lub stałym. Szumy uszne są bardzo dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W perspektywie długoterminowej mogą powodować rozdrażnienie, problemy ze snem, komunikacją oraz stać się przyczyną depresji.

Nadmiar woskowiny prawidłowo powinien być usuwany poprzez złuszczanie się komórek nabłonkowych, jednak niektóre osoby mogą mieć problemy  z naturalnym oczyszczaniem narządu słuchu. Do grupy tej należą: osoby noszące aparaty słuchowe, używające zatyczek do uszu i  słuchawek wewnątrz usznych oraz osoby pływające i uprawiające sporty wodne.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu?

Stosowane powszechnie patyczki do czyszczenia uszu powinny odejść w zapomnienie. Wkładając patyczek do środka ucha, możemy uszkodzić błonę bębenkową, usunąć zbyt dużo woskowiny, co spowoduje jej wzmożoną  produkcję i doprowadzi do powstania czopa woskowinowego, lub wepchnąć ją w głąb przewodu słuchowego.  Prawidłowa pielęgnacja ucha powinna polegać na wymyciu zewnętrznej części ucha czyli małżowiny usznej ( najlepiej łagodnym detergentem). Dla osób, które mają problem z  naturalnym oczyszczaniem się przewodu słuchowego przemysł farmaceutyczny oferuje naturalne spraye do uszu, które są wskazane również dla osób używających słuchawek oraz zatyczek. Zawarty w nich olej nawilża ucho, oraz zmiękcza powstały czop woskowinowy. Spray do ucha zaleca się również aplikować przed kąpielą aby zapobiec przedostaniu się wody do środka ucha lub po kąpieli, by usunąć jej nadmiar.

Orelon

Preparaty do czyszczenia uszu na bazie naturalnych składników są bezpieczne dla organizmu i nie ma przeciwwskazań do ich długotrwałego stosowania. Warto dbać o prawidłową higienę uszu o każdej porze roku aby zapobiec stanom zapalnym i cieszyć się dobrym słuchem.

 

Źródło:

1. Piotr H. Skarżyński, Magdalena Skarżyńska.Właściwa higiena ucha.Studium przypadku, NR 26 (Kwiecień 2019)
2. Jolanta Szymańska, Wiesław Dubielis, Agnieszka Koszuta, Szumy uszne, Tannitus, Medycyna Ogólna, 2008, 14 (XLIII)

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl