Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Ból stawów - skąd się bierze i jak mu zapobiegać?

Stawy

Choroby stawów kojarzą się głównie z dolegliwością, która dotyka osoby starsze. W praktyce rzecz ma się trochę inaczej, gdyż bóle stawów dotyczą również osób w młodym wieku. Mogą wynikać ze stanów zapalnych lub z urazów mechanicznych. Jak dbać o stawy, by uniknąć bolesnych dolegliwości? Należy pamiętać  o profilaktyce, która jest bardzo ważna , a niestety często bagatelizowana.

 

 

Stawy to ruchome połączenie kości co umożliwiają im poruszanie się względem siebie. Nasze stawy pracują cały czas, przez co narażone są na „zużycie”.

Dlaczego bolą stawy?

Uraz mechaniczny.  Problemy ze stawami mogą się pojawić na skutek upadków, które często powodują zwichnięcia i skręcenia, wynikiem czego uszkodzeniu mogą ulec : torebka stawowa, więzadła, chrząstka stawowa, łąkotki. Ból powodują również wszelkie przeciążenia w postaci nadmiernego wysiłku fizycznego podczas ćwiczeń  lub pracy.

Stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do zapalenia chrząstki stawowej, co doprowadza do jej uszkodzenia, a  tym samym do ograniczenia ruchomości stawów. Objawia się najczęściej obrzękiem, zaczerwienieniem, bólem. Do najczęściej występujących chorób zapalnej zaliczamy Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). To przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje przeważnie stawy rąk i stóp. Występuje dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn. Objawy współtowarzyszące to ból, obrzęk, sztywność poranna. Dodatkowo mogą pojawić się stany podgorączkowe, zmęczenie, utrata apetytu. Nieleczona prowadzi do pełnej niepełnosprawności, dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby.

Wiek. Chrząstka stawowa wraz z wiekiem staje się coraz mniej sprężysta, a jej zdolności naprawcze zanikają. Dochodzi do zniekształcenia stawów, co skutkuje bólem w trakcie poruszania się.

Jak zadbać o stawy?

Aby spowolnić zmiany zwyrodnieniowe należy ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a wzbogacić jadłospis w kwasy tłuszczowe omega-3. Powinniśmy zadbać, również by wraz z codzienną dietą dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C, ponieważ jej niedobory powodują zaburzenia  syntezy kolagenu, który zapewnia stawom elastyczność oraz jest odpowiedzialny za trwałość chrząstki . Warto więc spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, w tym również soków, które są bogatym źródłem kwasu askorbinowego.

W przypadku stanów zapalnych kości oraz stawów, pomoże sok z dzikiej róży, która dzięki właściwościom przeciwzapalnym  złagodzi ból oraz polepszy ruchowość stawów.

Negatywnie na kondycję stawów wpływa nadwaga, która obciąża stawy i powoduje ich osłabienie. Nadmierne ćwiczenia, podnoszenie ciężkich przedmiotów mogą powodować nadwyrężenie stawów lub ich uraz.

Dla dobra stawów warto zadbać o dostosowane do naszych możliwości fizycznych ćwiczenia, wygodne obuwie oraz prawidłową dietę.

Kiedy udać się do lekarza?

Do specjalisty należy się udać w przypadku gdy:

- bóle stawów nie ustępują lub gdy się nasilają

- pojawi się zaczerwienienie i obrzęk

- występują problemy z poruszaniem się

- pojawi się gorączka, spadek wagi.

 

Właściwa diagnoza to podstawa do podjęcia odpowiedniego, a tym samym skutecznego leczenia. W przypadku stawów konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, na podstawie którego lekarz zleca odpowiednie badania.

 

Literatura:

1.Agnieszka Jasik, Marek Tałałaj.Witamina D a reumatoidalne zapalenie stawów.Borgis-Postępy Nauk Medycznych 3/2012,s.237-240.
2.Dr Tomasz Sobierajski. Codzienność z reumatoidalnym zapaleniem stawów.Wiedza,postawy i psychospołeczne doświadczenia osób z RZS.
3.Anna Grys.Dzika Róża ( Rosa canina L.) – chemizm i zastosowanie w lecznictwie.Postępy Fitoterapii 4/2009, s.245-247.
4.Agnieszka Jasik, Ewa Marcinowska-Suchowierska.Bóle stawów u osób w wieku podeszłym.Postępy Nauk Medycznych 5/2011,s.402-409.

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl