Zaparcia w podróży są dość powszechnym i wstydliwym problemem , który psuje nam przyjemność z urlopu. Zmiana klimatu, codziennych rytuałów lub naszej typowej diety może spowodować problemy z wypróżnianiem podczas wakacyjnych i służbowych wyjazdów. Problem ten dotyczy od 10 do 15% podróżujących, znacznie częściej kobiet, dlatego warto wiedzieć jak mu zaradzić.
Kiedy mamy do czynienia z zaparciami?
Zaparcia definiowane są jako nieregularne wypróżnienia, które występują rzadziej niż trzy razy w tygodniu, dodatkowo może również wystąpić zmiana w konsystencji stolca. Zdecydowanie najczęściej spotykane zaparcia czynnościowe to zaparcia atoniczne, które potocznie nazywamy rozleniwieniem jelit. Towarzyszą im wzdęcia i bóle brzucha. Za ich przyczynę uważa się brak ruchu, zmniejszenie podaży płynów i błonnika oraz osłabienie motoryki jelita grubego. Zanim sięgniesz po leki warto dowiedzieć się jak naturalnie wspomóc organizm, aby uniknąć zaparcia w podróży.
Warto pamiętać, że zaparcia powodują nie tylko dyskomfort, który odczuwamy, ale chroniczne problemy z wypróżnianiem mogą przyczynić się do wystąpienia konsekwencji zdrowotnych. Masy kałowe, które długo zalegają w jelicie grubym mogą spowodować wystąpienie stanu zapalnego, tworzenia się uchyłków, niedrożności jelit, krwawień, a także zmian w składzie mikroflory jelitowej.
Naturalne sposoby na zaparcia – 6 prostych kroków
- W trakcie wakacyjnych wyjazdów z pewnością Twoja standardowa dieta ulegnie zmianie – zarówno pod względem tego co wyląduje na Twoim talerzu, jak i częstotliwości spożywania posiłków. Pamiętaj o regularnym jedzeniu, bez pośpiechu. Aby uniknąć problemów z wypróżnianiem na Twoim talerzu musi znaleźć się miejsce na pełnoziarniste produkty, warzywa i fermentowane produkty mleczne takie jak kefiry, jogurty. Unikaj żywności przetworzonej, ciężkostrawnej i alkoholu.
- Nie zapominaj o ruchu nawet w czasie wakacyjnych wyjazdów. Zamiast windy wybierz schody, wybierz się na krótki spacer lub popływaj w basenie. Wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny, również w czasie urlopu, to skuteczna metoda na poprawę trawienia.
- Naturalnym sposobem na zaparcia jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się codzienne picie niegazowanej wody w ilości 2-2,5 litra, szczególnie jeżeli odpoczywasz w tropikalnych miejscach.
- Nie ignoruj potrzeby skorzystania z toalety.
- Wysypiaj się, a także dbaj o relaks w ciągu dnia. Podwyższony poziom stresu może powodować zaburzenia w regularności wypróżnień. Jeżeli na co dzień towarzyszy Ci dużo stresujących sytuacji lub stresująca praca, możesz zastosować techniki relaksacyjne lub sięgnąć po ziołowe i naturalne preparaty, które wspomagają w stanach napięcia nerwowego i przemęczenia (np. Lawenda i różeniec na stres).
- Nie nadużywaj leków na przeczyszczenie, ale wprowadź do swojej diety skuteczne i sprawdzone zioła na zaparcia.
Zioła na zaparcia – naturalne i łagodne pobudzenie perystaltyki jelit
- szakłak amerykański – pobudza on perystaltykę jelit oraz wpływa na lepsze ukrwienie przewodu pokarmowego. Jego lekko gorzki smak powoduje pobudzenie wydzielania soków trawiennych co wpływa na przyswajanie pokarmów i pobudzenie apetytu.
- śliwa domowa – znana i ceniona od dawna, jako owoc, który pobudza trawienie. Dodatkowo garbniki, które się w niej znajdują wytwarzają cienką osłonkę na naszych jelitach, która je ochrania, a także ma działanie łagodzące stany zapalne.
- mniszek lekarski – sprzyja produkcji soków trawiennych, dzięki czemu pobudza perystaltykę. Dodatkowo znajdziemy w nim substancję zwaną inuliną – działa ona jak prebiotyk. Inulina stanowi pożywkę dla prozdrowotnych szczepów bakterii, które są częścią naszego mikrobiomu.
- koper włoski – zmniejsza on napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, łagodzi bóle brzucha spowodowane wzdęciami, a także pobudza wydzielanie soku żołądkowego. To zdecydowanie najczęściej wymieniane zioło na zaparcia.
- burak zwyczajny – cechuje go wysoka wartość biologiczna. Zawarta w nim betaina wpływa na poprawę wchłaniania białek i poprawia pracę wątroby. Jest bogaty w błonnik, dzięki czemu poprawia pracę jelit.
W wypadku występowania sporadycznych problemów w motoryce układu trawiennego rekomenduje się wprowadzenie suplementów diety, w których składzie znajdziemy wymienione zioła na zaparcia. W preparacie LaxiCortex znajduje się skuteczna dawka naturalnych ekstraktów roślinnych, które delikatnie pobudzą nasze jelita do pracy, wpłyną na poprawę wydzielania soku żołądkowego, a także złagodzą ból towarzyszący wzdęciom.
Bibliografia:
- Ożarowski A, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie;
- Amrit Pal Kaur, Sonali Bhardwaj, Daljeet Singh Dhanjal, Eugenie Nepovimova, Natália Cruz-Martins,Kamil Kuča, Chirag Chopra, Reena Singh, Harsh Kumar,1 Fatih Șen, Vinod Kumar,8 Rachna Verma, and Dinesh Kumar, Plant Prebiotics and Their Role in the Amelioration of Diseases, Published online 2021 Mar 16.;
- Górnicki K., Charakterystyka wybranych surowców i produktów roślinnych w aspekcie ich utrwalania różnymi metodami, Wydawnictwo SGGW,Warszawa 2017
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zaparcia/
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).