Niemowlęta oraz dzieci są szczególnie narażone w okresie jesienno-zimowym na zakażenia górnych dróg oddechowych. Nieżyt nosa, czyli katar, to wyjątkowo często występujące schorzenie w tym okresie, które pomimo swojej powszechności jest dość uciążliwe dla maluszków. Czego nie powinno zabraknąć w naszej apteczce w sezonie przeziębień?
Nos jako początek górnych dróg oddechowych to jedna z pierwszych barier pomiędzy patogenami, drobnoustrojami i alergenami, które wnikają do organizmu. Warto wiedzieć, że funkcją nosa i zatok przynosowych jest nawilżanie wdychanego powietrza do około 90% wilgotności, oczyszczanie z zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym powietrzu i ogrzewanie do temperatury 31-34 stopni Celsjusza. Błona śluzowa nosa, dzięki wyspecjalizowanej budowie odgrywa ważną rolę jako pierwsza linia obrony przed potencjalnymi szkodliwymi cząsteczkami. Śluz, którym pokryta jest błona śluzowa zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia i patogeny, a rzęski nabłonka poruszają się, co umożliwia usunięcie zalegających czynników chorobotwórczych. Jednak niekiedy system obronny organizmu może zawieźć, co skutkuje rozwojem infekcji.
Infekcja i katar u dziecka – najczęstsze przyczyny
Infekcje górnych dróg oddechowych i katar są szczególnie problematyczne u noworodków i dzieci. Do pierwszego roku życia maluchy oddychają nosem, a oddychanie ustami to nowa umiejętność, którą muszą nabyć. Stanowi ono ułatwienie w momencie wystąpienia kataru, jednak wyłączne oddychanie ustami może wiązać się z rozwojem dolegliwości, takich jak problemy z przełykaniem, mówieniem czy żuciem.
Dane epidemiologiczne wskazują, że częstotliwość występowania infekcji górnych dróg oddechowych wynosi u dzieci aż 32%. Za najczęściej towarzyszący i charakterystyczny objaw uznaje się katar. Dlaczego częstotliwość jest aż tak wysoka?
Odpowiadają za nią różne czynniki, takie jak:
• niedojrzały układ odpornościowy,
• niedojrzały układ oddechowy,
• przebywanie w dużych skupiskach – dzieci często przebywają w dużych skupiskach, w których istnieje większe ryzyko zakażenia – przedszkola, żłobki lub szkoła, to miejsca gdzie patogeny przenoszą się pomiędzy dziećmi drogą kropelkową,
• brak odpowiedniej higieny rąk,
• zbyt wysoka temperatura pomieszczenia, w którym przebywają dzieci,
• zbyt niska higiena otoczenia,
• towarzyszące choroby, takie jak alergie, refluks itp.
Infekcja i katar u dziecka – jak mu pomóc?
Podstawowe wsparcie dzieci w przebiegu kataru powinno obejmować dbałość o prawidłowe otoczenie i warunki w jakich przebywa dziecko oraz zapewnienie mu odpowiedniej higieny nosa. Pomieszczenie, w którym przebywa i śpi dziecko powinno być odpowiednio nawilżone. Nie można zapominać także o regularnym wietrzeniu. Temperatura otoczenia powinna oscylować w granicy 20 stopni Celsjusza. W sezonie grzewczym warto zadbać o nawilżenie powietrza, którym oddycha maluszek. Na kaloryferach można rozłożyć mokre ręczniki lub specjalne pojemniki z wodą. Można sięgnąć także po profesjonalny nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Jak można jeszcze pomóc dziecku? Warto sięgnąć po preparaty do płukania nosa, które zawierają roztwory soli morskiej. Wśród szerokiej gamy naturalnych środków wspomagających zdrowie, szczególne miejsce zajmują spraye do nosa. Są one nieocenionym wsparciem w walce z objawami kataru, przeziębienia, a także w przypadku alergii.
W aptekach oraz sklepach internetowych dostępne są roztwory hipertoniczne oraz izotoniczne. Jaka jest między nimi różnica? Roztwory izotoniczne i hipertoniczne to dwa rodzaje roztworów stosowane w medycynie, w tym w leczeniu dolegliwości nosa i zatok. Ich główna różnica polega na stężeniu soli w stosunku do płynów w ludzkim ciele.
- Roztwór izotoniczny:
- Stężenie soli: Roztwór izotoniczny ma takie samo stężenie soli, jakie występuje w płynach ludzkiego ciała (ok. 0,9%).
- Działanie: Jest łagodny i bezpieczny dla błony śluzowej nosa. Nie powoduje podrażnień ani wysuszenia.
- Zastosowanie: Idealny do codziennego oczyszczania i nawilżania nosa, szczególnie polecany dla dzieci, osób z wrażliwym nosem oraz w przypadku długotrwałego stosowania. Nie podrażnia on śluzówki i świetnie sprawdzi się podczas przeziębienia, kataru, alergii lub codziennej higieny nosa.
- Roztwór hipertoniczny:
- Stężenie soli: Ma wyższe stężenie soli niż płyny w ludzkim ciele (powyżej 0,9%).
- Działanie: Dzięki wyższemu stężeniu soli, roztwór hipertoniczny redukuje obrzęk błony śluzowej. Pomaga w usuwaniu nadmiaru śluzu.
- Zastosowanie: Jest szczególnie polecany w przypadku silnego zatkania nosa, np. przy grypie czy zaostrzeniach alergii. Może być jednak zbyt intensywny dla bardzo wrażliwej błony śluzowej.
Morska Mgiełka NaturSpray do nosa - ratunek podczas kataru i alergii
Morska Mgiełka NaturSpray do Nosa to idealna formuła izotonicznego roztworu wody morskiej dla delikatnych nosków od pierwszych miesięcy życia. W swoim składzie zawiera jedynie naturalne składniki, które wspomagają w oczyszczaniu dróg oddechowych, ich odpowiednim nawilżeniu oraz zapewniają wsparcie w trakcie infekcji.
Bibliografia:
1. Monika Zielińska-Pisklak, Skuteczność aplikacji roztworów soli fizjologicznej i wody morskiej w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych górnych dróg oddechowych, 2015, Farmakoterapia, lekwpolsce.pl
2. Ivo Šlapak, Jana Skoupá, Petr Strnad, Efficacy of Isotonic Nasal Wash (Seawater) in the Treatment and Prevention of Rhinitis in Children, Otolaryngol Head Neck Surg. 2008;134(1):67-74
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.