Wzrok to zmysł, bez którego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania. Jest ona nam niezbędny do wykonywania wielu czynności każdego dnia od momentu, w którym budzimy się, aż do momentu, w którym udajemy się na nocny spoczynek. Na co dzień spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami smartfonów i komputerów, zapominając o tym, że światło niebieskie wywiera znaczący wpływ na wzrok, przez co możemy odczuwać objawy zmęczonych oczu. Poznaj sposoby na zmęczone oczy i dowiedz się jak dbać o oczy i narząd wzroku.
Zmęczone i szczypiące oczy ? Poznaj przyczynę
Wg danych WHO około 284 milionów ludzi na świecie posiada wady wzroku lub też jest całkowicie niewidoma. Co istotne, odpowiedni dostęp do leczenia lub wdrożenie i zastosowanie odpowiedniej profilaktyki mogłoby zahamować rozwój wad wzroku, aż u 80% chorych. W Polsce również statystyki nie są optymistyczne – około połowa społeczeństwa w wieku 16-54 lat boryka się wadami narządu wzroku. Jak dbać o oczy?
Astenopia, czyli zmęczenie oczu, powstaje wskutek długotrwałego przemęczenia i spięcia mięśni odpowiedzialnych za wzrok, a także z powodu obciążenia nerwów wzrokowych. Spowodowana jest utrzymywaniem przed dłuższy czas spięcia wzroku i skoncentrowania na jednym punkcie. Objawy zmęczonych oczu to między innymi:
- ból głowy,
- niewyraźne widzenie,
- szczypiące oczy,
- zmęczenie,
- dyskomfort oka,
- uczucie piasku pod powiekami.
Zmęczone oczy – przyczyny
Oczy to jeden z najbardziej wrażliwych, a także najważniejszych narządów, które posiadamy. Choroby tego narządu, wady wzroku, a także objawy takie jak zmęczone oczy, to coraz częstszy problem. Praca przy komputerze, wielogodzinne korzystanie ze smartfonów i oglądanie telewizji może negatywnie wpływać na kondycję oczu. Jednak istnieją także inne przyczyny, do których zaliczamy:
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – długie przebywanie w pomieszczeniach, które są intensywnie klimatyzowane może wpłynąć na rozwój tzw. suchego oka. Suche i często schłodzone powietrze doprowadza do zaniknięcia ochronnej warstwy wodnej filmu łzowego, co powoduje pieczenie oczu oraz uczucie suchości. Nie jest to jednoznaczne ze zmniejszenie produkcji łez – są nadal produkowane, jednak z uwagi np. na ich nieprawidłowy skład nie są one w stanie zwilżyć powierzchni oczu;
- narażenie na zanieczyszczenia środowiska – gdy ilość zanieczyszczeń i smogu w powietrzu jest za wysoka, niesie to ze sobą negatywne skutki nie tylko dla naszego układu oddechowego. Nasz narząd wzroku jest bezpośrednio narażony na jego szkodliwe działanie. Smog może powodować powstawanie różnych chorób, do których zaliczamy zespół suchego oka, nawracające infekcje, opuchlizny powiek, a także może powodować zaczerwienienie i pieczenie oczu;
- światło niebieskie – szacuje się, że każdego dnia przed ekranami spędzamy około 5 godzin. Dodatkowo coraz więcej osób wykonuje pracę przy pomocy urządzeń digitalowych, przez co większość dnia ich oczy narażone są na działanie światła niebieskiego. W jaki sposób promieniowanie niebieskofioletowe może przyczyniać się do uszkodzeń wzroku lub nasilenia objawów, takich jak szczypiące oczy? Słońce emituje znacznie większą ilość promieniowania niebieskiego niż ekrany elektryczne jednak to czas jaki spędzamy przed ekranami jest determinantem. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, których soczewki filtrują mniej światła. Dodatkowo światło, które przedostaje się przez siatkówkę oka „nastraja” nasz rytm dobowy i funkcjonowanie zegara biologicznego. Melatonina, czyli hormon snu, wytwarzana jest przez szyszynkę po ograniczeniu dopływu światła, które przedostaje się przez nasze oczy. Dlatego też, ekspozycja na światło niebieskie w późnych godzinach wieczornych, a także bezpośrednio przed snem może wpłynąć na zaburzenia rytmu okołodobowego.
- choroby metaboliczne – coraz większa liczba zachorowań na choroby metaboliczne również wpływa na pogorszenie widzenia. Szacuje się, że aż 60% chorych na cukrzycę typu 2 odczuwa znaczne pogorszenie wzroku. W wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych i nerwów narządku wzroku dochodzi do uszkodzenia siatkówki, co w konsekwencji może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku.
Jak dbać o oczy, aby zminimalizować dokuczliwe objawy i zachować zdrowy wzrok na lata?
Co na zmęczone oczy?
Aby długo cieszyć się zdrowym wzrokiem i jednocześnie zmniejszyć pojawiające się objawy zmęczonych oczu należy wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka kroków:
- Zadbaj o higienę i zdrowy tryb życia. Nadwaga, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz nałogi wpływają negatywnie na nasze zdrowie, a także na nasz wzrok.
- Ergonomia pracy przy komputerze. To bardzo istotna zasada dla osób, które wykonują swoją pracę przed komputerem. Monitor powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu, pod odpowiednim kątem i na odpowiedniej wysokości linii wzroku. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora względem okna. Nie skupiaj swojego wzroku w jednym punkcie przez dłuższy czas. Zgodnie z przepisami osoby, które pracują długo przed komputerem mają prawo do 5 minut przerwy w każdej godzinie pracy.
- Zadbaj o higienę snu i zachowanie rytmu okołodobowego – staraj się, aby Twój codzienny sen wynosił około 8 godzin, a w jego czasie Twoje oczy nie odbierały żadnych bodźców z zewnątrz. Dobrze sprawdzą się zasłony lub rolety. Warto także zrezygnować z używania smartfona godzinę przed snem.
- Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu. Powinno mieć dostosowane natężenie – nie być za słabe ani za mocne. Najlepiej jeżeli oświetlenie pada na nas z góry. Staraj się także, nie czytać książek w zbyt słabym świetle - sprawia to, że nadmiernie wytężamy wzrok, co może skutkować zmęczeniem oczu.
Zmęczone i szczypiące oczy - dieta ma znaczenie!
Chcąc zachować jak najdłużej zdrowy wzrok powinniśmy dbać o niego także od wewnątrz. Odpowiednia dieta ma niepodważalne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu narządku wzroku. Stan naszych naczyń krwionośnych bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie oczu. Oznacza to, że nadmierna podaż tłuszczów nasyconych, a także rozwinięta miażdżyca znacznie zwiększają ryzyko pogorszenia wzroku.
Ponadto w ostatnich latach wiele badań potwierdza działanie diety w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Zauważono, że dieta zachodnia znacznie zwiększa częstotliwość występowania zwyrodnień. Modyfikacja diety pacjentów przynosiła pozytywny efekt. Dieta powinna:
- cechować się niskim indeksem glikemicznym. Oznacza to, że na co dzień powinniśmy bazować na jak najmniej przetworzonych produktach, ubogich w cukry proste i tłuszcze trans. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego w organizmie;
- zawierać kwasy tłuszczowe omega 3. Znajdziemy je w tłustych rybach, takich jak: śledź, łosoś, tuńczyk, a także w siemieniu lnianym i orzechach włoskich;
- być bogata w karotenoidy, które znajdziemy min. w natce pietruszki, szpinaku, brokułach, groszku zielonym, dyni;
- dostarczać pokarmy bogate w witaminę C. Znajdziemy ją w papryce, czarnych porzeczkach, natce pietruszki. Warto sięgnąć również po naturalne soki standaryzowane na zawartość naturalnej witaminy C. np. 100% sok z aceroli standaryzowany na zwartość witaminy C;
- dostarczać flawonoidów, głównie antocyjanów. Odpowiadają one za kolor owoców lub warzyw, a ponadto wpływają ochronie na naczynia krwionośne, uszczelniając je i usprawniając przepływ krwi. Jednym z owoców, który króluje pod względem zawartości polifenoli i antocyjanów jest aronia. Warto sięgnąć po naturalny 100% sok z Aronii, który dodatkowo jest bogaty w witaminę C.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Role of diet and food intake in age-related macular degeneration: a systematic review, Naoko A Chapman PGDipSci, Robert J Jacobs PhD, Andrea J Braakhuis PhD, Clinical & Experimental Opthalmology 2018
- 2.Małgorzata Białek, Jarosława Rutkowska, Ewelina Hallmann. Aronia Czarnoowocowa (Aronia Melanocarpa) jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej.ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia.Jakość,2012,6(85),21–30.
- 3. Joanna Sikora, Magdalena Markowicz, Elżbieta Mikiciuk-Olasik. Rola i właściwości lecznicze aronii czarnoowocowej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.BROMAT. CHEM. TOKSYKOL.–XLII,2009,1,str. 10–17.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).