Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Nudności u dzieci i kobiet w ciąży. Naturalne sposoby na nieprzyjemne mdłości

Nudności u dzieci i kobiet w ciąży. Naturalne sposoby na nieprzyjemne mdłości

To co pobudza nasz apetyt to wygląd i zapach jedzenia. Czując świeżo przygotowany obiad lub deser nasz mózg natychmiastowo wysyła impuls, przez który ślinianki zaczynają pracować na zwiększonych obrotach, a my nabieramy ochoty na zjedzenie kuszącego posiłku. Jednak w niektórych przypadkach zapach ulubionych potraw może wywołać odwrotny efekt. Nudności u dzieci w podróży i nudności w ciąży należą do często spotykanych przypadłości. Jak im zaradzić i zmniejszyć ich natężenie?

Nudności w ciąży

Nudności to uporczywe, nieprzyjemne odczucie nagłej i nieodpartej potrzeby wydalenia treści pokarmowej. Często towarzyszą im skurcze żołądka i klatki piersiowej. W fazie poprzedzającej wymioty można zaobserwować przyspieszenie akcji serca i oddechu oraz nadmierną produkcję śliny. Mdłości mogą występować niezależnie od wymiotów, jednak często są ze sobą powiązane.

Nudności w ciąży stanowią istotny problem i występują u 70 – 80 % kobiet ciężarnych. Zazwyczaj pojawiają się w godzinach porannych, jednak mogą utrzymywać się przez cały dzień. Są jednym z pierwszych symptomów ciąży i zazwyczaj utrzymują się przez cały pierwszy trymestr.  Nudności w ciąży  mogą stanowić u około 35 %  kobiet istotnie kliniczny problem. Są przyczyną wycofania, pogorszonego samopoczucia i absencji w pracy. W niewielkim stopniu uporczywe mdłości i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, nagłej utraty masy ciała, a w konsekwencji hospitalizacji.

Większość pacjentek skarży się na występowanie pierwszych nudności w czwartym tygodniu ciąży, a ich szczyt przypada na około 9 tydzień ciąży. U ponad 90 % przypadków problem samoistnie ustępuje do 20 tygodnia ciąży. Zaobserwowano, że mdłości częściej dotykają młode kobiet i pierworódki.

Chociaż przyczyna mdłości i towarzyszących ich wymiotów u ciężarnych pozostaje niejasna, za jej główną przyczynę uważa się przemiany hormonalne, które naturalnie następują u kobiet spodziewających się dziecka. W organizmie gwałtowanie wzrasta stężenie gonadotropiny kosmówkowej – hCG. To hormon, który odpowiada za podtrzymywanie i  odpowiednie funkcjonowanie ciałka żółtego oraz wydzielanie progesteronu, który wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.  

Sposoby na nudności w ciąży

Naturalne sposoby na nudności w ciąży stanowią pierwszą linię obronę przed dokuczliwymi objawami:

- jeżeli nudności pojawiają się głównie w godzinach porannych należy nie opuszczać łóżka przez pierwsze kilkanaście minut po przebudzeniu. Spokojny i leniwy poranek zwiększa szanse na dobre samopoczucie. Nagła zmiana pozycji może doprowadzić do wzmocnienia mdłości. Warto mieć przy sobie butelkę wody lub kilka krakersów, które można zjeść w razie wystąpienia głodu,

- w ciąży również wyostrza się wrażliwość na zapachy, która może powodować powstawanie mdłości. Warto podczas gotowania włączać okap kuchenny, otwierać okna, a także unikać mocnych i ciężkich zapachów, które wywołują nudności. Zazwyczaj nieprzyjemne reakcje powoduje woń mięsa, kawy, cebuli, mocno pachnących przypraw, słodkich perfum,

- warto sięgać po sprawdzone pokarmy, które służą mamie i dziecku. Należy unikać tłustych i pikantnych dań, które mogą powodować mdłości i zgagę,

- stres może nasilać nieprzyjemne objawy, dlatego warto zadbać o odpoczynek psychiczny i fizyczny ciężarnej,

- spożywanie wody małymi łykami oraz niewielkich i częstych porcji pokarmów zapobiegnie odczuciu głodu i silnym wahaniom poziomu glukozy, co na nudności działa zaostrzająco,

- bezwzględnie należy unikać dymu papierosowego, który silnie drażni śluzówkę, a także jest szkodliwy dla zdrowia matki i dziecka,

- wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, wobec której lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań. Wysiłek i ćwiczenia oddechowe pomogą się wyciszyć i dotlenić organizm, co na nudności w ciąży zadziała łagodząco.

Inne przyczyny nudności i wymiotów

Lista czynników, które wywołują nudności i wymioty jest bardzo długa. Za najpopularniejsze uważa się:

- chorobę lokomocyjną. To nierzadka przypadłość, która najczęściej powoduje nudności u dziecka w trakcie podróży. Zazwyczaj występuje u dzieci pomiędzy 2 a 12 rokiem życia, jednak może również wystąpić u niektórych dorosłych. Za przyczynę objawów uważa się zaburzenie percepcji ciała w przestrzeni. Nasze zmysły, takie jak wzrok, słuch, dotyk nie są w stanie określić kierunki poruszania się ciała. Dochodzi do zaburzenia sygnałów, które są odbierane przez błędnik, przez co odczuwalne są zawroty głowy, nudności, potliwość.

- choroby przewodu pokarmowego – nudności występują u około połowy chorych, a wymioty mogą nasilać się po przyjęciu pokarmu. Często chory odczuwa również ból brzucha, wzdęcia, biegunki. Należy unikać ciężkostrawnych potraw, tłustych posiłków i zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia i elektrolitów.

- choroby zakaźne wywołane rotawirusami, wirusami i bakteriami to częsta przyczyna nudności u dziecka. Kontakt z dużą grupą dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach nasila ryzyko zakażenia.

- nudności związane z chorobą nowotworową i jej leczeniem dotykają bardzo wielu pacjentów onkologicznych. Mogą doprowadzić do niedożywienia, odwodnienia pacjenta, a także pogorszenia jakości jego życia. Przyjmowanie leków cytostatycznych powoduje nudności i wymioty u ponad 90% chorych.

 

Co na nudności?

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego to nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości, które mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Nudności o znanej przyczynie, które nie mają nasilonego przebiegu zwykle nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Nudności u dziecka -co podać ?” to częste pytanie, które zadają rodzice i kobiety w ciąży szukających doraźnej pomocy w aptekach.

Skuteczne mogą okazać się naturalne i ziołowe ekstrakty, które pomagają załagodzić i zmniejszyć uczucie znużenia i nudności. Należą do nich:

- ekstrakt z imbiru, który wpływa na zmniejszenie mdłości, a ponadto zapobiega wymiotom. Wpływa on korzystnie na przewód pokarmowy. Ponadto w przeglądzie Cochrane nie zauważono statystycznych różnic pomiędzy stosowaniem witaminy B6 a imbiru, w celu zatrzymania nudności i wymiotów. Gingerol zawarty w imbirze ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalnie, co na nudności działa łagodząco.

- ekstrakt z rumianku wspomaga regenerację podrażnionych błon śluzowych w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Dodatkowo ma działanie uspokajające.

- ekstrakt z mięty działa wyciszająco i odświeżająco. Poprawia perystaltykę jelit, łagodzi mdłości i wymioty.

- olejek cytrynowy sycylijski łagodzi stres, pozytywnie wpływa na nastrój i układ oddechowy.

Dorośli, dzieci (które potrafią samodzielnie i bezpiecznie ssać twarde pastylki) oraz kobiety, które cierpią na nudności w ciąży mogą sięgnąć po tabletki do ssania na nudności, które zawierają skuteczne składniki aktywne. Przed wyborem produktu warto zweryfikować zawartość substancji aktywnych, standaryzację składników która jest istotna dla skuteczności, oraz odpowiednią kompozycję naturalnych składników, które powinny łagodzić uczucie mdłości, działać łagodząco i odświeżająco. Przykładem takiego preparatu jest Imbir i Rumianek na Nudności:

 

 

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

Bibliografia:

J. Lindblad and S. Koppula, “Ginger for nausea and vomiting of pregnancy,” Can. Fam. Physician, vol. 62, no. 2, p. 145, Feb. 2016, Accessed: Sep. 23, 2021. [Online]. Available: /pmc/articles/PMC4755634/.

Matthews, D. M. Haas, D. P. O’Mathúna, T. Dowswell, and C. P. and C. Group, “Interventions for nausea and vomiting in early pregnancy,” Cochrane Database Syst. Rev., vol. 2015, no. 9, Sep. 2015, doi: 10.1002/14651858.CD007575.PUB4.

Glibowski, A.Długołęcka, A. Grdeń, K.Toczek, Właściwości prozdrowotne imbiru, Katedra Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytet Przyrodniczy w LublinieKierownik: prof. dr hab. Z. Targoński

A.Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu ,Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. Grzegorz Spychalski

Jennifer R. Niebyl, M.D., Nudności i wymioty w czasie ciąży, N Engl J Med 2010;363:1544-50P

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl