Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Naturalne witaminy na wzmocnienie stawów

Naturalne witaminy na wzmocnienie stawów

Każdy ruch, który wykonujemy – chodzenie, skakanie, czy zgięcie palca możemy dokonać dzięki połączeniu pracy kości, mięśni i stawów. W ciele człowieka znajdziemy ponad 200 stawów, a ich zdecydowana większość znajduje się w naszych kończynach. Wszelkie zaburzenia w ich pracy mogą doprowadzić do zaburzenia aparatu ruchu, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowe stawy.

Staw to połączenie ruchome między co najmniej dwoma kośćmi, które są względem siebie odpowiednio dopasowane. Za główną przyczynę chorób stawowych uważa się uszkodzenie chrząstki stawowej, która wyściela główkę kości. Jej obecność zabezpiecza kość przed tarciem powstającym w trakcie ruchu oraz przed możliwym urazem. Zbudowana jest ona z cząsteczek, które posiadają wysoką zdolność wiązania wody co sprawia, że ma elastyczną i miękką strukturę. Wraz z upływem lat kondycja chrząstek ulega pogorszeniu, co wpływa na pracę stawów. Obciążające treningi, brak aktywności fizycznej, dieta czy nadmierna masa ciała mogą mieć wpływ na funkcjonowanie naszych stawów. Warto pamiętać, że możemy sięgnąć również po naturalne preparaty na stawy, które będą wspierać ich pracę. 

Sposoby na wzmocnienie stawów 

Problemy ze stawami mogą mieć różne przyczyny. Mogą wynikać z prowadzonego stylu życia, wieku, czy nadmiernej masy ciała. Aby zapewnić im właściwe funkcjonowanie, należy działać profilaktycznie. Najpopularniejsze sposoby na wzmocnienie stawów to aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta, a także naturalne preparaty na stawy.

Aktywność fizyczna 

Sport to jeden z najlepszych sposobów do zachowania zdrowych stawów i sprawności fizycznej. Warto zadbać o regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, które pozytywnie wpłyną na objętość tkanki chrzęstnej i ilość wydzielanej mazi do jamy stawowej. Przełoży się to na poprawę ukrwienia i dotlenienia stawów, a poprawiona ruchomość zapewni zmniejszenie odczuwalnego bólu i wpłynie na stabilizację układu ruchu. Warto rozważyć wprowadzenie do swojej aktywności pływania. Jest to jedna z częściej polecanych dyscyplin. W wodzie odciążamy swoje stawy i kręgosłup, a do pracy głównie wykorzystujemy siłę mięśni grzbietu. Osoby, u których występują przewlekłe dolegliwości stawów, warto aby  skonsultowały zakres wykonywanych ćwiczeń z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby nie doszło do pogorszenia ich stanu.

Prawidłowa masa ciała 

Nadwaga i otyłość to obecnie problem, który dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Przeprowadzane badania pokazują silną korelację pomiędzy nadmierną masą ciała, a przyspieszoną utratą zdrowych stawów. Przykładowo w patogenezie choroby zwyrodnieniowej stawów za jedną z przyczyn uważa się otyłość. Szacuję się, że rozwój choroby wzrasta o 36 % na każde dodatkowe 5 kg masy ciała.

Nadprogramowa masa ciała powoduje wystąpienie w organizmie chronicznego stanu zapalnego, który wiąże się z wydzielaniem przez białą tkankę tłuszczowych prozapalnych cytokin oraz adipokin, takich jak leptyna. Wpływają one negatywnie na tkanki stawu: kości, chrząstkę i błonę maziową. Ponadto w stawach zajętych chorobą zwyrodnieniową notuje się obecność leptyny. 

Każdy z dodatkowych kilogramów stanowi również obciążenie dla naszych stawów, szczególnie kolanowych. Prowadzi to do zmian w strukturze i kompozycji chrząstki stawowej. Chorym zaleca się redukcję masy ciała i dodatkowo stosowanie preparatów na stawy.

Właściwa dieta 

Na prawidłowe funkcjonowanie stawów wpływ mają białka, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy oraz składniki mineralne, które dostarczamy na co dzień ze swoją dietą. Coraz częściej pojawiają się informacje, że spożywanie nadmiernej ilości żywności wysoko przetworzonej może mieć wpływ na prędkość rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Natomiast działanie hamujące  jej rozwój wykazują bioflawonoidy. Znajdują się one w owocach, przyprawie, herbacie i warzywach. Mają one działanie przeciwzapalne, zmniejszają stres oksydacyjny i hamują katabolizm. Przykładem naturalnego preparatu na stawy, standaryzowanego na 90% bioflawonoidów, będzie Witamina C 1000 + Bioflawonoidy.

Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią podaż w diecie kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozaheksaenowego, które należą do grupy kwasów Omega 3. Kwasy te łagodzą stany zapalne i hamują rozpad białek. 

Jak możemy się wspomóc – preparaty na stawy 

Najlepsze składniki dla zdrowia całego organizmu, można znaleźć w naturze. Lecznicza moc roślin od zawsze stanowi odpowiedź na różnego rodzaju schorzenia czy dolegliwości, również te związane ze stawami. Naturalne preparaty na stawy zawierają wyciągi roślinne regulujące ich funkcjonowanie, a także wspomagające ich regenerację. Istotną rolę odgrywają także witaminy na wzmocnienie stawów. Jakie naturalne składniki warto stosować?

Dzika róża 

Głównym składnikiem aktywnym owoców dzikiej róży jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. Dodatkowo owoce dzikiej róży są bogactwem witamin z grupy B, witaminy A, E, karotenoidów oraz związków polifenolowych. Badania potwierdzają, że surowiec ten działa przeciwzapalnie na kości i tkanki chrzęstne, a także wykazuje działanie przeciwbólowe zarówno w chorobie zwyrodnieniowej stawów, jak i w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Sok Herbal Monasterium Dzika róża to 100% naturalny preparat na stawy, który dzięki wysokiej zawartości witaminy C, pomoże utrzymać zdrowe stawy, a także wpłynie na produkcję kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej.

Witamina D3 

Niedobory witaminy D3 skorelowane są z wieloma jednostkami chorobowymi. Najbardziej narażoną grupą na jej niedobory są osoby po 65 roku życia, które dużo czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach, a także osoby otyłe. Zawartość witaminy D w organizmie ma również wpływ na choroby stawów. W badaniu Glover i wsp. zaobserwowano, że pacjenci otyli, u których stężenie witaminy D3 było wyższe, mieli lepsze wyniki w teście obciążenia kończyny dolnej, w porównaniu do pacjentów z niedoborami tej witaminy. Wykazano również, że niedobory mogą doprowadzić do progresji choroby zwyrodnienia stawu kolanowego. W trosce o nasze stawy warto włączyć do swojej diety witaminę D3 2000, po wcześniejszym oznaczeniu jej poziomu.  Działa ona wielokierunkowo, wspierając nasz organizm.

Witamina C i D3 to skuteczne witaminy na wzmocnienie stawów.

 

Bibliografia:

  1. Mateusz Kaszuba, Agnieszka Viapiana, Marek Wesołowski, Dzika róża (Rosa canina L.) jako źródło witamin i przeciwutleniaczy w diecie człowieka, Katedra i Zakład Chemii Analitycznej, Gdański Uniwersytet Medyczny
  2. Aneta Koszowska, Justyna Nowak, Robert Hawranek, Choroba zwyrodnieniowa stawów w kontekście nadwagi i otyłości, Studium Doktoranckie Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, NZ0Z „Medict” Specjalistyczna Poradnia Ortopedyczna
  3. Glover T.L., Goodin B.R., King C.D. i wsp. A cross-sec-tional examination of vitamin D, obesity, and measures of pain and function in middle aged and older adults with knee osteoarthritis. Clin. J. Pain. 2015 Epub ahead of print.doi: 10.1097/AJP.0000000000000210

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl