Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Lawenda - roślina o prozdrowotnych właściwościach. Kiedy warto stosować?

Lawenda - roślina o prozdrowotnych właściwościach. Kiedy warto stosować?

Lawenda i jej właściwości lecznicze spowodowały, że roślina ta stała się znana niemal na całym świecie. Swoją sławę zdobyła, dzięki uprawie prowadzonej na dużą skalę na terenach Francji i Chorwacji , gdzie sezonowo możemy podziwiać rozpostarte po horyzont fioletowa pola. Kwiaty lawendy charakteryzują się nie tylko pięknym zapachem, ale także znanymi już od wieków właściwościami prozdrowotnymi. W artykule znajdziesz informacje jak cenną rośliną jest lawenda, a także jak wygląda jej praktyczne zastosowanie.

Lawenda -  właściwości i działanie

Lawenda wywodzi się od łacińskiego słowa „lavandula”, które oznacza „kąpiel”. Prawdopodobnie już w starożytności, w rejonach basenu morza śródziemnego, stosowano ją jako odświeżający dodatek do kąpieli.

Lawenda to zielony krzew, która kwitnie między czerwcem, a wrześniem na charakterystyczny fioletowy kolor, jednak wyróżnia się również gatunki o białym lub różowym zabarwieniu. Roślina ta jest również powszechnie uprawiana w Polsce w formie krzewów ozdobnych.

Lawenda swoje cenne właściwości zawdzięcza kwiatom, które są uznawane za surowiec wykorzystywany w fitoterapii. Zbiory lawendy odbywają się w stadium pąka, przed pełnym rozwinięciem kwiatostanu. To właśnie z tych kwiatów pozyskiwany jest olejek lawendowy, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych na całym świecie. Bogactwo składników w nim zawartych sprawia, że jest niezwykle cennym surowcem. Znajdziemy w nim:

  • octan linalolu,
  • 1-linalol,
  • garbniki,
  • kwas rozmarynowy,
  • składniki mineralne,
  • kumaryny,
  • fitosterole,
  • barwniki,
  • polifenole.

To właśnie te substancje decydują o leczniczych właściwościach lawendy. Badania naukowe potwierdzają, że olejek lawendowy ma właściwości immunomodelujące, przeciwdrobnoustrojowe, a także antyoksydacyjne. Dodatkowo jest stosowany w kosmetyce, a także w preparatach, które odstraszają komary i mole.

Lawenda – zastosowanie

Kwiaty lawendy możemy spotkać pod postacią naparów, ekstraktów, olejków, nalewek czy przypraw, co czyni je bardzo wszechstronnym surowcem.

Lawenda i jej zastosowanie:

  • Wspomaga trawienie – lawenda w postaci przypraw lub naparu działa pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych, a także żółci, co powoduje poprawę apetytu, stymuluje ruchy perystaltyczne i przyspiesza trawienie. Dodatkowo łagodzi kolki i wzdęcia, dzięki temu lawenda znalazła zastosowanie w łagodzeniu zaparć i dolegliwości związanych z niestrawnością. Wpływa rozluźniająco na mięśnie gładkie, dlatego może być stosowana podczas bólu brzucha lub skurczów menstruacyjnych. 
  • Aromatoterapia – lawenda dzięki swym właściwościom znalazła zastosowanie również w aromaterapii. To jedna z metod terapii, podczas której wykorzystywane są olejki eteryczne, które pozyskuje się poprzez proces destylacji. W zależności od oczekiwanych efektów, olejek wprowadza się do organizmu poprzez drogi oddechowe (wdychanie lub inhalację) lub poprzez skórę (masaże, kompresy, kąpiele). Wato wspomnieć, że olejek z lawendy jest nielicznym z olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę. 
  • Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne – okłady z dodatkiem olejku lawendowego działają antyseptycznie, przyspieszają proces gojenia się ran, pomagają na oparzenia i ukąszenia owadów. 
  • Odstrasza komary, mole i kleszcze – mocny zapach olejku lawendowego z powodzeniem odstrasza insekty, a niektóre zawarte w jego składzie substancje nie są tolerowane przez kleszcze: octan linalolu, linalol i ocymen. Natomiast warto pamiętać, że zapach lawendy przyciąga pszczoły. 
  • Kosmetyka – zastosowanie lawendy w kosmetyce jest powszechne. Znajdziemy ją w ogromnej liczbie preparatów pielęgnacyjnych. Dodatek lawendy do kremów sprawia, że skóra staje się promienna i rozświetlona, dzięki działaniu przeciwutleniającemu. Dodatek lawendy do kąpieli powoduje, że skóra staje się miękka, a my zrelaksowani. Stosowanie lawendy na włosy przyspiesza ich wzrost, nawilża skórę głowy i działa wspomagająco w walce z łupieżem. Dzięki działaniu antyseptycznemu jest często stosowana w terapii trądziku i pielęgnacji cery tłustej. Nie można też pominąć istotnej roli jaką odgrywa lawenda w przemyśle perfumeryjnym. 
  • Działanie relaksujące i uspokajające - stosowanie lawendy na stres zapewnia odprężenie, wyciszenie, a także poprawia jakość snu.

Należy podkreślić, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować lawendy.

Ziołowy pewniak na wyciszenie - lawenda na stres

Znaczna liczba przeprowadzonych badań na temat lawendy i jej właściwości potwierdza jej działanie uspokajające i przeciwlękowe. 

W 2010 roku przeprowadzono badanie na pacjentach stomatologicznych, którzy czekali w poczekalni na zaplanowaną wizytę u dentysty. Pacjentów podzielono na 3 grupy wiekowe, a następnie w każdej grupie dokonano podziałów, na pacjentów którzy byli poddani na zapach olejku lawendowego wydobywający się z podgrzewacza do świec, a także na grupę placebo. Pacjenci dokonywali oceny za pomocą kwestionariusza ze skalą lęku, który wypełniali po odczekaniu 15 minut w poczekalni. Zauważono znaczne obniżenie poziomu lęku w grupie, która była poddana działaniu aromatu lawendy.(1)

Mechanizm oddziaływania lawendy na ośrodkowy układ nerwowy w dalszym ciągu nie został poznany i wyjaśniony. Uważa się, że linalol, jeden ze składników lawendy, wpływa na receptory GABA-A (odpowiadają one za kontrolę reakcji impulsów nerwowych), a także zmniejsza uwalnianie acetylocholiny (neuroprzekaźnika) w neuronach.

Przykładem preparatu dedykowanego dla osób borykających się ze stresem i napięciem jest Lawenda i różeniec na stres. To wieloskładnikowy suplement diety, który dzięki łagodnej dawce aż 7 składników aktywnych wspomaga w stresie i rozdrażnieniu, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej sprawności intelektualnej.

W składzie preparatu Lawenda i Różeniec na stres znajduje się:

  • ekstrakt z kwiatów lawendy, który działa uspokajająco, pozytywnie pływa na długość i jakość snu;
  • ekstrakt z korzenia różeńca górskiego – poprawia koncentrację, zwiększa wydajność organizmu, a także poprawia reakcje organizmu na stres;
  • ekstrakt z korzenia ashwaghandy - standaryzowany ekstrakt adaptogenu podnosi sprawność intelektualną, ma właściwości antystresowe;
  • ekstrakt z szyszek chmielu – ułatwia zasypianie, zmniejsza napięcie i hamuje nadpobudliwość nerwową;
  • ekstrakt z owoców głogu– wpływa na dobre samopoczucie, wspomaga wyciszenie i ułatwia zrelaksowanie się i zaśnięcie;
  • ekstrakt z korzenia waleriany– zmniejsza uczucie rozdrażnienia i lęku, nie powodując przy tym efektu otępienia;
  • ekstrakt z kwiatów męczennicy– zwiększa odporność organizmu na stres, redukuje napięcie na tle stresogennym i poprawia samopoczucie.

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. The effects of lavender scent on dental patient anxiety levels: a cluster randomised-controlled trial, Metaxia Kritsidima 1, Tim Newton, Koula Asimakopoulou, Community Dent Oral Epidemiol 2010 Feb;38(1):83-7
  2. Michalina Adaszyńska-Skwirzyńska, Maria Swarcewicz.Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej. Wiadomości chemiczne 2014, 68, 11-12.
  3. Agnieszka Tajer. Rhodiola rosea L. jako przykład rośliny adaptogennej. Annales Academiae Medicae Silesiensis,str.77-82.
  4. Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study, Jaysing Salve , Sucheta Pate , Khokan Debnath , Deepak Langade, 2019 Dec 25;11(12):e6466. doi: 10.7759/cureus.6466.
  5. Natalia Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Post Fitoter 2017; 18(3): 215-222

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl