Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Klimakterium. Wszystko co powinnaś wiedzieć o menopauzie

Klimakterium. Wszystko co powinnaś wiedzieć o menopauzie

Menopauza to zupełnie naturalny okres w życiu każdej kobiety podczas którego dochodzi do stopniowego wygaszania funkcji hormonalnej jajników i zakończenia okresu rozrodczego. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się w okolicy 45 roku życia, a w Polsce statystycznie ostatnia miesiączka występuje u kobiet w 51 roku życia. Dowiedz się jakie są szczegółowe objawy menopauzy, jak wygląda jej przebieg, a także jak złagodzić okres klimakterium.

Często kobiety używają terminu „menopauza” lub „klimakterium” w stosunku do określenia wszystkich objawów, które towarzyszą im w tym okresie. Jednak w medycznej nomenklaturze termin menopauza ma inne znaczenie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to okres, w którym wystąpiło ostatnie krwawienie miesiączkowe. Poprzedza je wieloletni okres, w którym stopniowo wygasa funkcja hormonalna jajników.

Menopauzę i jej objawy możemy podzielić na trzy etapy:

  • premenopauza – towarzyszą jej pierwsze objawy menopauzy, które pojawiają się koło 45 roku życia. Cykle miesiączkowe ulegają skróceniu i w ok. 40 % są bezowulacyjne. Obniża się poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta poziom hormonów LH i FSH. Liczba pęcherzyków Graafa w jajnikach spada. Powoli wygasa ich czynność hormonalna;
  • menopauza – to okres wystąpienia ostatniego krwawienia miesięcznego. Jak rozpoznać koniec menopauzy? To bardzo proste. Przez okres dwunastu miesięcy po ostatniej miesiączce nie wystąpiło żadne krwawienie;
  • postmenopauza – to okres, w którym doszło do całkowitego zaniku miesiączki. Poziom estrogenów drastycznie spadł, co powoduje nasilenie dolegliwości, a także może przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń współtowarzyszących:
    • stanów zapalnych pochwy,
    • osteoporozy,
    • zaburzeń układu krwionośnego,
    • nietrzymania moczu.

Menopauza – objawy i pierwsze sygnały, które ją zwiastują

Klimakterium to nieodłączny okres przekwitania organizmu kobiety. Za ten proces odpowiedzialne są hormony płciowe: progesteron oraz estrogeny, które produkowane są przez kobiece jajniki. Odpowiadają one za setki przemian, które zachodzą w kobiecym organizmie – od stymulowania cyklów miesiączkowych, rozwoju cech płciowych, po prawidłową budowę kości i wygląd skóry.

Z wiekiem jajniki wyczerpują swoją funkcję, a poziom hormonów płciowych powoli spada. Przysadka mózgowa chce doprowadzić do wyrównania poziomu hormonów w organizmie, dlatego wydziela hormony FSH i LH, które mają pobudzić jajniki do pracy, jest to jednak niemożliwe, przez co dochodzi do zachwiania homeostazy organizmu. Może to powodować różnego rodzaju dolegliwości.

Pierwsze objawy menopauzy nie muszą kojarzyć się z menopauzą. Mogą mieć różnorodny przebieg, a także intensywność. Najczęściej pierwszy z objawów to zaburzenia cyklu miesiączkowego: u niektórych kobiet cykle wydłużają się, a krwawienie miesiączkowe pojawia się nawet co dwa miesiące, a u innych cykle stają się krótsze i bardziej intensywne.

Do szczegółowych objawów menopauzy zaliczamy:

  • uderzenia gorąca, które kobiety opisują jako gwałtowne fale ciepła, którym często towarzyszą zawroty głowy, kołatanie serca, odczucie niepokoju i zaczerwienienie twarzy, szyi i dekoltu;
  • nocne poty i zaburzenia snu, które często spowodowane są uderzeniami gorąca;
  • zaburzenia nastroju, drażliwość, huśtawka emocjonalna;
  • zaburzenia koncentracji;
  • obniżenie libido;
  • problem z utrzymaniem masy ciała i wahania wagi;
  • zatrzymanie wody w organizmie.

Co boli przy menopauzie? Niektóre kobiety mogą odczuwać bolesność i tkliwość piersi. Mogą pojawić się także bóle migrenowe, bóle brzucha i kości. Bóli w okolicy mostka i klatki piersiowej nie należy bagatelizować. Konieczne jest skonsultowanie swojego stanu zdrowia oraz badań laboratoryjnych z lekarzem, który wykluczy rozwój innych chorób, które mogą pojawić się w okresie postmenopauzy. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia gospodarki lipidowej, choroby układu krążenia, choroba wieńcowa, osteoporoza.

Znaczny spadek ilości estrogenów w stosunku do poziomu androgenów może powodować także zmiany jędrności skóry. Mogą pojawiać się także na niej przebarwienia i plamy. Włosy i paznokcie stają się kruche i łamliwe. Częściej pojawiają się także infekcje układu moczowego.

Menopauza - w jakim wieku się pojawia?

Wiele kobiet zastanawia się w jakim wieku rozpocznie się u nich menopauza. Wiek wystąpienia klimakterium jest wielokierunkowo uwarunkowany. W Polsce menopauza występuje u kobiet średnio w okolicach 51 roku życia. Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na wiek wystąpienia klimakterium są czynniki genetyczne. Do pozostałych czynników, które również wpływają na wiek wystąpienia menopauzy, zalicza się:

  • pochodzenie demograficzne,
  • regularność i przebieg cykli miesiączkowych,
  • liczba przebytych ciąż,
  • przebyte choroby,
  • BMI,
  • styl życia,
  • uzależnienia.

Jak rozpoznać klimakterium?

Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy menopauzy możesz zasięgnąć porady lekarza. Często pierwsze symptomy klimakterium przypominają inne zaburzenia, np. problemy z tarczycą. Warto oznaczyć w odpowiednim dniu cyklu hormony takie jak progesteron, estradiol, estrogeny, FSH i LH.

Warto również wykonać szczegółowe badania krwi:

  • hormony TSH, T3, T4, fT3, fT4
  • lipidogram – cholesterol, cholesterol całkowity, HDL, LDL
  • morfologię krwi.

Po ocenie wyników badań lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak wspomóc układ hormonalny w przebiegu menopauzy?

Przekwitanie i towarzyszące mu objawy niejednokrotnie wpływają na zmniejszenie jakości życia kobiet w okolicach 50 roku życia. Warto jednak zastosować się do kilku zaleceń, które pozytywnie wpłyną na poprawę samopoczucia i zachowanie zdrowia:

  • wprowadź do codziennej rutyny aktywność fizyczną: to najlepszy darmowy „lek” po jaki możemy sięgnąć. Regularny ruch poprawi Twoją kondycję, poprawi pracę krążenia i serca, pozytywnie wpłynie na poprawę snu i zmniejszenie stresu;
  • zadbaj o odpowiednią dietę – odpowiednio zbilansowane posiłki bogate w składniki mineralne, witaminy i antyoksydanty wpłyną korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Wprowadź do swojej diety pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik, pełnowartościowe źródła białka, a także roślinne źródła tłuszczu (orzechy, pestki, oleje, awokado) oraz tłuste ryby morskie;
  • znajdź sposób na relaks;
  • nawadniaj się;
  • wprowadź do swojej diety fitoestrogeny.

Roślinna moc fitoestrogenów

Fitoestrogeny to związki, które znajdziemy w roślinach. Dzięki podobnej budowie biochemicznej ich działanie jest zbliżone do działania estrogenów produkowanych przez jajniki. Posiadają one zdolność do łączenia się z receptorami estrogenowymi, dzięki czemu łagodzą nieprzyjemne objawy związane z okresem menopauzy. Znajdziemy je między innymi w czerwonej koniczynie.

Koniczyna czerwona dzięki zawartości izoflawonów i substancji z grupy flawonoidów pomaga w stanach niedoborów estrogenowych, wpływając na poprawę samopoczucia, łagodzi uderzenia gorąca, a także poprawia mineralizację kości.

Koniczyna czerwona to jeden ze składników preparatu EstroBalans. To receptura 8 niehormonalnych składników aktywnych, polecana w celu złagodzenia uciążliwych objawów klimakterium, takich jak:

  • uderzenia gorąca
  • nadmierna potliwość
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała
  • rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją
  • ryzyko wystąpienia osteoporozy i chorób układu krążenia.

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Maciejewska M., Zgórka G. , Rodzaj Trifolum L. (koniczyna) jako nowe źródło fitoskładników o antybiodegeneracyjnych właściwościach, KOSMOS, Problemy Nauk Biologicznych, Tom 67 2018, Numer 3(320),Strony 635–642
  2. Rumianowski B., Brodowska A., Karakiewicz B., Grochans E., Ryterska K., Laszczyńska M. Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl