Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Kleszcze. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Kleszcze. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Na świecie występuje aż 900 gatunków kleszczy. W Europie jest ich 70, a w Polsce żyje 19 z nich. Sklasyfikowane są jako pajęczaki. Dzielą się na 3 grupy: kleszcze miękkie i 2 rodziny kleszczy twardych. Kleszcze żywią się krwią swojego żywiciela. Podczas żerowania mogą przenosić wiele patogenów, które wywołują niebezpieczne choroby zarówno dla ludzi jak i zwierząt takie jak: borelioza, KZM czy babeszjoza.

 

 

 

Najczęściej występującym i jednocześnie najbardziej zagrażającym człowiekowi gatunkiem jest kleszcz pospolity, który występuje na terenie całego kraju.  Cykl rozwojowy kleszcza trwa około 2-3 lata. Na każdym z jego etapów, potrzebuje krwi. Kleszcz potrafi zostać w ciele żywiciela od 5 nawet do 15 dni (skrajne przypadki). Dlatego też wybiera miejsca miękkie i ciepłe. Są to zazwyczaj pachy, wnętrza ramion, zagłębienie pod kolanem. Moment ukłucia jest bezbolesny, ponieważ w swojej ślinie posiada substancje znieczulające.

Kiedy żerują kleszcze i gdzie je można spotkać?

Kleszcze uaktywniają się już w marcu i żerują do listopada. Jednak fakt występowania w ostatnich latach ciepłych zim, spowodował wydłużenie okresu aktywności tych pajęczaków. Kleszcze są najbardziej aktywne na wiosnę , kiedy budzą się wygłodniałe z zimowego snu. Żerują głównie w godzinach porannych i wieczornych. Najczęściej można je spotkać w krzakach i trawie, gdyż zazwyczaj przebywają na wysokości nie wyżej niż do 1-1,5 metra. Na ukąszenie kleszcza narażeni jesteśmy nie tylko na terenach leśnych ale również w miejskim parku, na placu zabaw oraz w przydomowych ogródkach.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Po każdym pobycie na świeżym powietrzu, czy to w parku czy na placu zabaw, należy bardzo uważnie obejrzeć całe swoje ciało. Warto również podczas przebywania na terenach łąkowo-leśnych, osłaniać ciało poprzez długie rękawy i spodnie oraz nosić skarpety naciągnięte na nogawki lub buty, które mają wyższą cholewkę i kapelusz/czapkę z daszkiem. Dodatkowo poleca się stosowanie środków odstraszających kleszcze.

Jak usunąć kleszcza?

Po zauważeniu kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko zakażenia boreliozą. Należy to zrobić mechanicznie specjalnym lassem, wąskimi szczypcami lub specjalnym haczykiem. Nie należy wykręcać, wydrapywać oraz smarować go tłustymi substancjami. Po usunięciu kleszcza, należy obserwować miejsce ukąszenia przez 30 dni pod kątem wystąpienia objawów.

 

Objawy świadczące o tym, że kleszcz był zainfekowany

Najbardziej znanym i najczęstszym objawem to rumień pełzający (zwany wędrującym) w postaci czerwonawej plamy, która szybko się powiększa. Pojawia się w miejscu ukłucia przez kleszcza, najczęściej po 3 do 30 dni (czas ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy). Rzadziej występują, objawy grypopochodne. Osłabienie i pogorszenie samopoczucia, gorączka i stany podgorączkowe, zawroty, bóle głowy, mięśni oraz stawów.

U niektórych niezbyt nasilone dolegliwości utrzymują się kilka lat lub rozwijają w przewlekłe objawy stadium późnego (mogą być pierwszym i jedynym objawem boreliozy nawet w kilka lat po zakażeniu, np. zapalenie stawów). W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

borelyma

Jak wesprzeć organizm po ukąszeniu kleszcza?

W walce z konsekwencjami ugryzienia kleszcza, bardzo istotne znaczenie ma kondycja naszego układu immunologicznego. Odporny organizm dużo lepiej radzi sobie z chorobotwórczymi bakteriami. Aby wzmocnić swój organizm warto zadbać o właściwą dietę, aktywność fizyczną oraz sen i odpoczynek. W podnoszeniu odporności świetnie sprawdzają się preparaty ziołowe, które wspierają funkcje obronne organizmu. Zwłaszcza rdestowiec japoński, który jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywaną w terapiach przeciwdziałających skutkom ukąszeń kleszczy. Najnowsze badania in vitro, podczas których zbadano działanie ekstraktów ziołowych pod kątem ich wpływu na aktywność krętków Borrelia burgdorferi, dowiodły , że najsilniejszą aktywność przeciwbakteryjną w stosunku do Borrelia burgdorferi wykazał min. rdestowiec japoński (Polygonum cuspidatum). Zawarty w rdestowcu japońskim resweratrol polifenolu jest jednym z głównych składników aktywnych, któremu przypisuje się działanie przeciwbakteryjne[1]. Po ukąszeniu kleszcza warto więc profilaktycznie włączyć do suplementacji produkty ziołowe, które wzmocnią organizm. Borelyma to preparat, który w swoim składzie zawiera min. ekstrakt z rdestowca japońskiego, czystek, ashwagandhę oraz andrographis. Należy jednak pamiętać aby w przypadku koniecznści podjęcia terapii postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Literatura:

1. Jie Feng,Jacob Leone,Sunjya Schweig,Ying Zhang.Evaluation of Natural and Botanical Medicines for Activity Against Growing and Non-growing Forms of B. burgdorferi.

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl