Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Fitoterapia górnych dróg oddechowych u dzieci i kobiet w ciąży

Fitoterapia górnych dróg oddechowych u dzieci i kobiet w ciąży

Okres jesienno – zimowy jest sporym wyzwaniem dla układu oddechowego zwłaszcza u  przedszkolaków i dzieci szkolnych, poprzez obniżenie temperatury atmosferycznej. Rozpoczyna się okres grzewczy, a konsekwencją tego jest narażenie błony śluzowej nosa na różne przeciwności – jesteśmy zmuszeni do wdychania suchego, przegrzanego powietrza w pomieszczeniach, a na zewnątrz do wdychania zanieczyszczonego chemicznie powietrza (tzw. smog). Można również zaobserwować, że w tym okresie statycznie zmniejsza się odporność autoimmunologiczna, przez co częściej spotykamy się z przeziębieniami i innymi schorzeniami  bądź chorobami związanymi między innymi z układem oddechowym.

 

 

 

Drogi oddechowe obejmują takie elementy jak jama nosowa, zatoki przynosowe, gardło, krtań,  tchawica, oskrzela, oskrzeliki oraz pęcherzyki płucne. Wszystkie te elementy służą nam do pobrania powietrza, oczyszczenia go, ogrzewania oraz nawilżenia w celu optymalnego natlenowania  organizmu, a bez tego nie mógłby prawidłowo funkcjonować, dlatego wszelkie infekcje dróg oddechowych, zarówno górnych jak i dolnych są elementem, który powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. W momencie, kiedy doskwiera nam taka przypadłość szukamy  ratunku na wszelkie sposoby. Sporym problemem w terapii chorób dróg oddechowych jest fakt, że  trudno rozróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej, a co za tym idzie – jest nieodpowiednia podaż  leków, suplementów czy antybiotyków. Obserwuje się, że najbardziej selektywne szukanie pomocy skupiamy na kobietach w ciąży oraz dzieciach, ponieważ z natury – te dwa etapy w fizjologii organizmu są najbardziej narażone na działania niepożądane różnych substancji.

 

Pozostaje zatem zadać pytanie – co robić, aby nie narażać naszego układu oddechowego (zwłaszcza naszych dzieci i kobiet w ciąży), albo jak go wspomóc w okresie jesienno – zimowym? Otóż jednym z rozwiązań jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie śluzówki jamy nosowej. Zasadnicze jest tutaj  działanie prewencyjne u kobiet w ciąży i dzieci, aby nie dopuścić do rozwinięcia się poważniejszych schorzeń układu oddechowego jakimi mogą być m.in. zapalanie oskrzeli czy płuc. W tej sytuacji jednym z rozwiązań jest wykorzystanie właściwości ziół, roślin oraz substancji naturalnie występujących, które mają udokumentowane właściwości zdrowotne, oraz które są bezpieczne dla tej grupy pacjentów.

otulin spray do gardła


Aby zadbać o prawidłowo funkcjonującą śluzówkę, zwłaszcza w momencie kiedy już odczuwamy uczucie drapania w gardle, chrypkę czy dokucza nam suchy kaszel warto zwrócić uwagę na preparaty, które zawierają w swoim składzie produkty o działaniu śluzotwórczym. Rola surowców śluzowych polega na działaniu miejscowym: działanie osłaniające, powlekające, nawilżające. Istotną cechą śluzu jest rozrzedzanie wydzieliny oskrzelowej, co wpływa na jej ruchomość, ułatwiając odkrztuszanie. Do jednych z najczęściej spotykanych surowców, które mają działanie osłaniające błonę śluzową oraz nawilżającą są:


* prawoślaz (lekarski oraz ślaz dziki) – składniki wykorzystywane do preparatów pochodzą zarówno z kwiatu, liści jak i korzenia. Najbardziej cennymi składnikami są związki śluzowe, które są obecne na poziomie 10%. Należą do nich przede wszystkim – kwas galakturonowy, galaktoza, glukoza, ramnoza, pektyny, arabinoza, sacharoza, skrobia, asparagina i betaina oraz związki mineralne. Prawoślaz jest ceniony za działanie przeciwkaszlowe (redukuje odruch kaszlowy), przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowo oraz dodatkowo wpływa na organizm immunostymulująco. Obecność związków polisacharydowych sprawia, że na błonie śluzowej tworzy się warstwa ochronna, dzięki czemu nie jest ona narażona na dysfunkcję, a my nie czujemy dyskomfortu w postaci bólu.

 

*porost islandzki inaczej nazywany tarczownicą islandzką - wykorzystywany jest w celu łagodzenia podrażnień błon śluzowych górnych dróg oddechowych i związanego z nimi kaszlu. Obecne w poroście islandzkim polisacharydy i związki śluzowe wykazują korzystne działania osłaniające oraz powlekające na błony śluzowe dróg oddechowych, dzięki czemu stanowią one izolację śluzówki przed czynnikami drażniącymi, zmniejszając jednocześnie ilość odruchów kaszlowych i umożliwiając redukcję stanu zapalnego oraz jej regenerację. Wyciągi z porostu islandzkiego są świetnym rozwiązaniem w stanach dokuczliwej suchości i podrażnienia gardła, krtani i oskrzeli. Zalecane są również dla osób z długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych, ogrzewanych, osobom po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy nosowej oraz po intubacji, w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Korzystny wpływ wyciągów z porostu islandzkiego w tych ostatnich przypadkach potwierdzono w badaniu klinicznym na grupie 63 pacjentów (18-63 lata) po operacji nosa. Preparaty z wyciągami z porostu islandzkiego są również pomocne i bezpieczne u dzieci.


* kwas hialuronowy – znany przede wszystkim w medycynie estetycznej oraz kosmetologii, ale i swoje zastosowanie znalazł w produktach łagodzących problemy układu oddechowego poprawiając funkcje śluzową błony nosa, gardła oraz krtani niwelując uporczywą suchość oraz pieczenie, a to za sprawą właściwości przylegania do błony śluzowej, dzięki czemu nie jest ona narażona na  podrażnienia, a dodatkowo pozostaje nawilżona. Preparaty, w których skład wchodzi kwas hialuronowy zazwyczaj są przeznaczone do nawilżenia wysuszonych błon, niezależnie od przyczyny, ale również świetnie sprawdzają się w zapobieganiu uszkodzeniom pojawiających się w charakterze rany, oraz krwawienia, a jeżeli już taka sytuacja miałaby miejsce przyśpieszają gojenie się zaistniałych ran.

*ekstrakt z liści aloesu –mięsiste, kolczaste liście aloesu mogą zatrzymywać duże ilości wody i zawierają żel (miąższ, pulpę) , który jest bardzo bogaty w cukry , witaminy, minerały oraz aminokwasy. Ten składnik roślinny ma silne działanie nawilżające oraz kojące, łagodzi stany zapalane i przyspiesza leczenie różnych problemów z nabłonkiem skórnym oraz śluzówką. Najbardziej cenione składniki aktywne to mukopolisacharydy (wielocukry) oraz glikoproteiny. Wielocukry są składnikami nawilżającymi, które tworzą ochronną warstwę uszczelniającą śluzówkowo – nabłonkową, dzięki czemu zdolność regeneracji nabłonka jest zdecydowanie szybsza. W skład ekstraktu wchodzi również lupeol, który pełni niezmiernie ważna funkcję – po prostu, albo aż - działa znieczulająco (miejscowo) i przynosi ulgę w przypadku bólu (np. zapalenie gardła, angina), a także niweluje uczucie pieczenia oraz swędzenia.

Infekcje górnych dróg oddechowych są bardzo częste u dzieci zwłaszcza u przedszkolaków. Ich przyczyną są zwykle zakażenia wywołane przez wirusy. Bardzo istotną rolę zarówno w zapobieganiu schorzeniom górnych dróg oddechowych, jak i w łagodzeniu, a także w skracaniu przebiegu infekcji odgrywają substancje pochodzenia roślinnego o potwierdzonym działaniu. Zastosowanie fitoterapii, zwłaszcza z wykorzystaniem ekstraktów z prawoślazu oraz porostu islandzkiego w przebiegu infekcyjnych schorzeń górnych dróg oddechowych jest dobrze
tolerowane przez pacjentów, a przede wszystkim przynosi oczekiwane skutki.

 

Organizm kobiety ciężarnej, karmiącej oraz niemowlęcia są w szczególnej sytuacji i w szczególnym okresie życia. Młody organizm jest bardzo wrażliwy na substancje chemiczne, normalnie nie występujące w ustroju. Komórki zarodka i płodu są szczególnie podatne na mutacje, onkogeny, czynniki zmieniające poziomy enzymów, dlatego w tym okresie trzeba obowiązkowo zachować dużą rozwagę, ostrożność, aby nie zaszkodzić zdrowiu przyszłego maluszka oraz obciążonej fizjologicznie mamie. Ostrożność powinna odnosić się nie tylko do ziół, ale również do spożywanego pokarmu, rodzaju stosowanych kosmetyków i leków syntetycznych. Dzięki nauce, obserwuje się postęp w zakresie fitochemii i fitofarmakologii. Wiemy coraz więcej o właściwościach endokrynno - aktywnych wielu składników roślinnych, a także o bezpieczeństwie  ich stosowania.

 

Bibliografia:
1. „Surowce roślinne i związki naturalnie stosowane w chorobach układu oddechowego” Nowak G.; Nawrot J. „Herba Polonica” vol.55 No 4, 2009
2.”Fitoterapia schorzeń górnych dróg oddechowych” dr n. farm. M.Malinowski GF Styczeń 2014
3. „ Suplementy i substancje pochodzenia naturalnego wspomagające zapobieganie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych” A. Bociek „Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu tom 10” red. K. Pajer , Wrocław 2019
4. „ Fitoterapia w leczeniu infekcji dróg oddechowych” M. Skarżynska; P.H.Skarżyński Forum Pediatrii NR 29, 10.2019
5. „Fitoterapia w profilaktyce zakażeń układu oddechowego” lek. med. T. Liczko Centrum Fitoterapii
6. „ Fitoterapia Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci a fitoterapia „ dr n. med. R. T. Kuthan Lek w Polsce vol 28 Nr 02’18 (321)
7. „Leki roślinne w leczeniu wybranych schorzeń dróg oddechowych” M. Makowska; J.Alkiewicz © Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2000, s. 38-41
8. „200 roślin, które leczą. Korzystaj z ziół, które leczą.” C. Minker wyd. Jedność
9. „Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) tradycyjne zastosowanie i nowe perspektywy” mgr farm. J. Krajewska www.lekwpolsce.pl farmakterapia ,11’2014
10. „ Właściwości lecznicze porostu islandzkiego” mgr farm. J. Krajewska www.lekwpolsce.pl farmakoterapia, 01’2015
11. „ Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła” M. Szandruk , M. Skrzypiec – Sporing, E.Szeląg, A.Szeląg, Katedra i Zakład Farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 12, 39-43, Wrocław, 2015.

 Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl