Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Aronia. Właściwości i działanie

Aronia. Właściwości i działanie

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) pochodzi z Ameryki Północnej, jest krzewem, który dorasta do 3 m wysokości należącym do rodziny Różowatych (Roseaceae). Zbiór owoców odbywa się w drugiej połowie sierpnia i trwa zazwyczaj do połowy września. W przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym wykorzystywane są zarówno liście jak i owoce aronii, która posiada olbrzymi potencjał leczniczy.

 

 

 

Skład i działanie

Aronia czarnoowocowa jest najbogatszym źródłem polifenoli w tym antocyjanów, flawonoidów oraz fenylokwasów. Charakteryzuje się również wysoką zawartością procyjanidyny B oraz garbników. Owoce aronii są cennym źródłem witamin K,C,E witamin z grupy B, kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych oraz takich pierwiastków  jak żelazo, wapń, cynk, potas, magnez.

Działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne

Wysoka zawartość związków polifenolowych, takich jak antocyjany, flawonoidy, kwasy fenolowe czy garbniki,  witamin C, E, β-karoten oraz cynku, miedzi i selenu powoduje, że aronia wykazuje silne działanie przeciwutleniające.  Antocyjaniny wraz z innymi składnikami zawartymi w aronii zapobiegają tworzeniu się w nadmiarze wolnych rodników.  Właściwości przeciwzapalne aronii związane są z zawartością antocyjanów i polegają na zmniejszeniu aktywności enzymu (cyklooksygenazy 2), który uczestniczy w procesach zapalnych.

Wsparcie dla układu krążenia

Związki polifenolowe zawarte w aronii działają ochronnie oraz stymulująco na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Antocyjany zawarte w owocach aronii czarnoowocowej korzystnie działają na układ krążenia ze względu na zdolności uszczelniające naczynia krwionośne oraz spowalniające proces rozwoju miażdżycy. Aronia czarnoowocowa zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego, oraz cholesterolu LD, powodując jednocześnie wzrost stężenia cholesterolu HDL.

Wpływ na  zapobieganie oraz leczenie cukrzycy

Zawarte w aronii związki polifenolowe zapobiegają oraz korzystnie wpływają na  cukrzycę typu II poprzez obniżenie wysokiego poziomu glukozy we krwi, a także poprzez redukcję stresu oksydacyjnego. Regularne spożywanie owoców aronii  przyczynia się do normalizacji masy ciała, zmniejszenia pragnienia oraz zmniejszenia ilości wydalanego moczu.

aronia

Wsparcie w leczeniu chorób narządu wzroku

Antocyjany zawarte w aronii korzystnie wpływają na narząd wzroku poprawiając  jakość widzenia. Przeciwutleniające właściwości aronii wywierały korzystny wpływ w przypadku postępującej jaskry, zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Flawonoidy zawarte w owocach aronii  poprawiają elastyczność ścian naczyń włosowatych, zmniejszając ich kruchość i przepuszczalność.

Wzbogacenie diety w polifenole, których naturalnym źródłem jest aronia może uchronić przed udarem mózgu, zawałem serca oraz spowolnić starzenie się organizmu. Silne działanie przeciwutleniające owoców aronii odgrywa ważną rolę w zapobieganiu oraz leczeniu nowotworów.

Dlaczego sok z aronii a nie świeże owoce?

Owoce aronii spożywane prosto z krzaka nie smakują zbyt dobrze, ponieważ mają cierpki smak. Dlatego też warto wprowadzić je do diety pod inną postacią. Najwygodniejsza forma to sok z aronii. Jej owoce już po lekkiej obróbce tracą cierpki smak, a pasteryzacja w niskiej temperaturze nie pozbawia ich żadnych wartości odżywczych. Dlatego też jest to doskonała alternatywa na wzbogacenie swojej diety o cenne witaminy i minerały. Sok z aronii można spożywać na różne sposoby: dodawać do herbaty, smoothies, shake’ów lub po prosu pić rozcieńczony z wodą . W zależności od upodobań :) Spożywanie soku z aronii wspomaga odporność oraz wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

 

Literatura:

1.Anna Banaś, Anna Korus.Prozdrowotne właściwości owoców i przetworów z aronii. Med Rodz 2015; 4(18):179-181.
2.Joanna Sikora, Magdalena Markowicz, Elżbieta Mikiciuk-Olasik. Rola i właściwości lecznicze aronii czarnoowocowej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL.–XLII, 2009,1,str.10–17
3.Agnieszka Szopa, Paweł Kubica, Halina Ekiert.Ekologia, skład chemiczny, działanie prozdrowotne oraz badania biotechnologiczne aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott), aronii czerwonej (Aronia arbutifolia (L.) Pers.) i aronii śliwolistnej (Aronia × prunifolia (Marsh.).Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2017,str.145-157
4.Jan Niedworok, Franciszek Brzozowski.Badania nad biologicznymi i fitoterapeutycznymi właściwościami antocyjanin aronii czarnoowocowej E.Borgis-Postępy Fitoterapii 1/2001, s.20-24
5.Małgorzata Białek,Jarosława Rutkowska,Ewelina Hallmann.Aronia czarnoowocowa(Aronia Melanocarpa)jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej. ŻYWNOŚĆ.Nauka.Technologia.  Jakość,2012,6 (85),21–30.

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl