Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Cholesterol- dobry czy zły?

Cholesterol- dobry czy zły?

Zachorowania w wyniku chorób układu sercowo -naczyniowego ciągle rosną. W ich prewencji  bardzo istotną rolę odgrywa zdrowy tryb życia oraz dieta. Wyniki badań jednoznacznie wskazują na to,  że rodzaj tłuszczu jaki dominuje w naszym odżywianiu ma realny wpływ na ryzyko rozwoju chorób sercowo- naczyniowych. Ważne jest, by dieta była właściwie skomponowana i zawierała wszystkie niezbędne składniki. Nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy czego unikać, a jakie produkty warto wprowadzić do jadłospisu.

 

 

Tłuszcze są organizmowi bardzo potrzebne. Są źródłem energii, pełnią rolę składnika budulcowego oraz pozwalają rozpuścić się takim witaminom jak  A, D, E i K. Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu. Cholesterol egzogenny (pokarmowy) dostarczany organizmowi wraz z pokarmem. Jego źródłem w diecie są tłuszcze zwierzęce oraz produkty pochodzenia zwierzęcego : mięso i wyroby mięsne, jaja oraz nabiał (w mniejszym stopniu). Drugi rodzaj cholesterolu to cholesterol endogenny (wątrobowy), który jest syntetyzowany przez wszystkie komórki organizmu, jednak głównym miejscem tego procesu jest wątroba. Cholesterol ten odgrywa  ważną rolę min. w syntezie kwasów żółciowych, witaminy D3 oraz  jako składnik strukturalny błon komórkowych.

Nadmiar cholesterolu frakcji LDL (potocznie zwany złym cholesterolem) jest szkodliwy gdyż powoduje odkładanie się cząsteczek cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, co powoduje powstanie w tętnicach blaszki miażdżycowej, która utrudnia swobodny przepływ krwi. Jej znaczne powiększenie się lub pęknięcie może doprowadzić do zawału serca. Im mniejszy poziom cholesterolu frakcji LDL w organizmie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych.

Cholesterol frakcji HDL  (potocznie zwany dobrym cholesterolem) odprowadza cholesterol ze ścian naczyń krwionośnych do wątroby gdzie zostaje przetworzony na kwasy żółciowe  i  wydalony z organizmu. Wysokie stężenie cholesterolu frakcji HDL powoduje zmniejszenie ryzyka chorób sercowo- naczyniowych i zazwyczaj nie stanowi podstawy do jego obniżania czy podejmowania leczenia farmakologicznego.

 

Jak powinna wyglądać dieta w zapobieganiu chorób układu sercowo- naczyniowego?

Najważniejsze w prawidłowym odżywianiu się, jest właściwe zbilansowanie diety. Ograniczeniu powinno uleć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w wędlinach, tłustych mięsach i nabiale, natomiast zwiększeniu powinna ulec konsumpcja wielonienasyconych kwasów tłuszczowych-omega-3.  Ich źródłem są głównie ryby, olej rzepakowy, lniany, orzechy włoskie. Dieta powinna obfitować w owoce i warzywa gdyż są cennym źródłem błonnika i witamin. Błonnik odgrywa istotną rolę w odżywianiu, gdyż wiąże cholesterol oraz kwasy żółciowe. Korzystne działanie wykazuje również sok z karczocha, który stymuluje wydzielanie żółci przez wątrobę, a z żółcią wydalany jest nadmiar cholesterolu. Istotną rolę w codziennych posiłkach odgrywa też wyeliminowanie wysoko przetworzonej żywności.

Karczoch

Zmianie powinien ulec tryb życia. Wskazane jest zrezygnowanie z nałogu tytoniowego, unikanie siedzącego trybu życia (wprowadzenie aktywności fizycznej), wystrzeganie się czynników stresogennych oraz pozbycie nadwagi. Nie należy zapominać o wykonywaniu badań profilaktycznych, które pozwolą na szybką diagnozę i podjęcie stosownego leczenia, w przypadku wystąpienia schorzenia.

 

Literatura:

1. Grażyna Cichosz, Hanna Czeczot. Kontrowersje wokół cholesterolu pokarmowego. Pol. Merk. Lek.,2012,XXXIII,193,38.
2. Anna Dutkowska, Dominik Rachoń. Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroby Serca i Naczyń 2015, tom 12, nr 3, 154–159.

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl