Przy pierwszych objawach chorobowych warto sięgnąć po naturalne metody na zwalczanie atakujących nasz organizm bakterii i wirusów. Istnieje wiele substancji, które zawierają w sobie składniki o działaniu antybiotycznym i przeciwwirusowym, dzięki czemu mogą stanowić skuteczne wsparcie w walce z chorobami. Znajdziemy je w naszej kuchni czy pobliskim sklepie. Spożywane z umiarem są bezpieczne dla naszego organizmu, a co najważniejsze- nie przyczyniają się do uodparniania się bakterii.
Czosnek
Czosnek używany był od wieków do leczenia wielu chorób. Przeprowadzone badania wskazują na jego dużą aktywność przeciwdrobnoustrojową. Czosnek wykazuje działanie przeciwbakteryjne , przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Działa aktywnie zarówno wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Za właściwości zdrowotne czosnku odpowiadają obecne w nim związki siarkowe, takie jak alliina i g-glutamylocysteina oraz ich pochodne. Podczas krojenia lub miażdżenia główki czosnku dochodzi do uwolnienia enzymu- alliinazy przekształcającej alliinę w aktywną allicynę. Najwięcej korzyści zdrowotnych można uzyskać, spożywając czosnek w postaci surowej. Po obróbce termicznej traci część swoich właściwości.
Cebula
Jedną z najbardziej znanych właściwości zdrowotnych cebuli jest jej działanie przeciwbakteryjne. Dlatego też nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Za właściwości bakteriobójcze odpowiedzialne są zawarte w niej fitoncydy do których należą m.in. allicyna i allina należące do związków siarkoorganicznych. Cebula wykazuje aktywność wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Zawarta w niej kwercetyna posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz wykazuje działanie przeciwwirusowe, które wykazano w badaniach in vitro, jak i in vivo. Dodatkowo cebula wzmaga wydzielanie śluzu z górnych dróg oddechowych, a tym samym wspomaga ich oczyszczanie. W swoim składzie zawiera wiele witamin: A,E,K,C oraz witaminy z grupy B. Obróbka termiczna tego warzywa obniża jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, dlatego warto spożywać ją w postaci surowej np. w formie syropu z cebuli.
Kurkuma
Kurkuma to roślina która wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym jako przyprawa oraz barwnik. Kurkuminę zaliczamy do grupy substancji zwanych kurkuminoidami. Posiadają one zdolność do wielokierunkowego działania na organizm. Liczne badania naukowe na temat właściwości kurkuminoidów wykazały, iż substancje te mają między innymi właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Ponadto mogą hamować rozprzestrzenianie się bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Dowiedziono, że związki czynne kurkumy oddziałują na bakterie i likwidują wywołane przez nie stany zapalne. Jednym z najbardziej znanych zastosowań kurkumy w leczeniu infekcji to sporządzane na bazie kurkuminy „złote mleko”.
Imbir
Wieloletnie badania naukowe właściwości imbiru wykazały jego działanie przeciwbakteryjne. Dowiedziono, że ekstrakt z kłącza imbiru powstrzymuje rozwój wielu bakterii. Imbir posiada także działanie przeciwzapalne, o czym świadczy jego hamujący wpływ na syntezę prostaglandyn. Wykazano również, że imbir zawiera w sobie substancje, o właściwościach farmakologicznych, naśladujących leki przeciwzapalne. Przytoczone wcześniej właściwości imbiru jak również jego działanie rozgrzewające można wykorzystać pomocniczo przy leczeniu infekcji dróg oddechowych.
Propolis
Propolis posiada silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Za działanie antybiotyczne ekstraktów propolisu odpowiedzialne są liczne flawonoidy oraz kwasy fenolowe i ich estry. Propolis zwany kitem pszczelim zawiera kilkaset różnych substancji bakteriobójczych. Wykazuje wysoką aktywność, zarówno przeciwko bakteriom tlenowym i beztlenowym, Gram-dodatnim, jak również Gram-ujemnym. Co ważne skuteczność działania niektórych antybiotyków znacznie wzrasta w obecności ekstraktu propolisu. Propolis jest skutecznym środkiem leczącym zarówno ostre jak i przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych. Skraca czas infekcji, wykazuje także działanie immunostymulujące.
Czarny bez
Owoce czarnego bzu wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz immunomodulujące. Za działanie przeciwwirusowe Sambucus Nigra odpowiedzialne są związki flawonoidowe, skracające cykl replikacyjny wirusów grypy typu A i B. Działanie przeciwbakteryjne może wynikać z obecności garbników i triterpenów, a z kolei aktywność immunomodulująca związana jest ze wzmożoną produkcją cytokin. Regularne spożywanie w czasie infekcji czarnego bzu (np. w postaci soku) skraca czas jej trwania średnio o 3-4 dni. Zarówno owoce jak i kwiaty bzu, dzięki obecnych w nich flawonoidów, działają napotnie wspomagając tym samym leczenie infekcji.
Aloes
Obecność składników o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych powoduje, że miąższ z aloesu działa jak naturalny antybiotyk. Zawarte w nim substancje aktywne hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Za działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne odpowiedzialne są głównie antrachinony oraz kwas salicylowy. Pośrednie przeciwdrobnoustrojowe działanie wykazują obecne w miąższu aloesowym wielocukry, stymulujące wzrost mikroflory probiotycznej, która hamuje wzrost bakterii z rodzaju: Bacteroides, Fusobacterium, Clostridium. Regularne spożywanie soku z aloesu korzystnie wpływa na układ immunologiczny.
Literatura:
- Ilona Lis, Paweł Bogdański, Gerard Nowak. Zastosowanie czosnku w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 4, 210–215.
- Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku ( Allium sativum L.).Anna Kędzia.Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 46-52
- Kamila Wala, Martyna Kuczyńska, Zygmunt Zdrojewicz. Cebula – niedocenione źródło korzyści terapeutycznych.Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2019, s. 41-46
- Kurkuma- roślinne panaceum.Joanna M. Wierońska. Wszechświat, t. 118, nr 4 ̶ 6/2017.
- Właściwości lecznicze roślin przyprawowych na przykładzie ostryżu długiego.Małgorzata Kania, Justyna Baraniak. Borgis Post Fitoter 2015; (16)2: 102-106.
- Znaczenie żywieniowe imbiru. Bartosz Kulczyński, Anna Gramza-Michałowska.BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIX, 2016, 1, str. 57 – 63
- Anna Grys, Zdzisław Łowicki, Anna Parus. Właściwości lecznicze imbiru ( Zingiber officinale Roscoe). Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 42-45
- Katarzyna Wolska, Alina Górska, Alina Adamiak. Właściwości przeciwbakteryjne propolisu.POST. MIKROBIOL.,2016, 55, 4, 343–350.
- Ewa Cieślik, Kinga Turcza. Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.).Borgis Post Fitoter 2015;(16)2:117-124.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).