Obecnie choroby tarczycy stanowią powszechny problem z uwagi na wzrost ich występowania, w szczególności u kobiet. Badania donoszą, że choroby tarczycy dotyczą aż 22 % populacji Polski. Hormony produkowane przez tarczyce są regulatorem tempa przemian metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do zwolnienia całkowitej oraz podstawowej przemiany materii, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu masy ciała, pomimo prawidłowej podaży energii. Konieczne jest dostosowanie odpowiedniej kaloryczności diety, dopasowanej do naszego trybu życia i aktywności fizycznej, a także przebiegu choroby.
Choroba Hashimoto - objawy
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto – przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Charakteryzuje się określonymi objawami:
- zwiększona masa ciała,
- wypadaniem włosów,
- senność, zmęczenie, apatia,
- wole tarczycowe,
- zaparcia,
- stany depresyjne.
Występowanie tych objawów powinno być pierwszym sygnałem do wykonania badań diagnostycznych w kierunku choroby Hashimoto. Dodatkowo wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się schorzenia współistniejące takie jak otyłość, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, insulinooporność, co w konsekwencji może doprowadzić do cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego. U kobiet, u których występuje Hashimoto częściej odnotowuje się problemy sercowo - naczyniowe, osteoporozę, czy hiperlipidemię.
Jaką dietę wybrać?
W leczeniu choroby Hashimoto najczęściej stosuje się farmakoterapie. Przyswajalność przyjmowanej lewo tyroksyny może być upośledzona przez niektóre pokarmy lub okres ich przyjmowania. Wpływ na przyswajalność mogą mieć: sok grejpfrutowy, cytrusowy oraz kawa espresso. Istotny jest odpowiedni odstęp czasu pomiędzy przyjęciem dawki leku, a spożyciem pokarmu. Lewo tyroksyna może również wchodzić w reakcję z innymi lekami lub suplementami. Należą do nich preparaty zawierające żelazo i wapń, inhibitory pompy protonowej.
Kluczowe jest również zminimalizowanie lub wyeliminowanie czynników wyzwalających, np. stresu. Coraz większa liczba badań naukowych wskazuje, że zmiana codziennych nawyków oraz diety ma pozytywny wpływ na przebieg choroby.
Odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, pozwala na wykorzystywanie ich do syntezy hormonów tarczycy, co ma istotne znaczenie w przebiegu leczenia. W takim wypadku jakie produkty będą najlepsze?
- pełnowartościowe białko – wspomaga ono procesy przemiany materii, co jest niezwykle ważne w przebiegu choroby Hashimoto. Ponadto aminokwas egzogenny – tyrozyna - jest substratem syntezy hormonów tarczycy. Dobrym źródłem białka pełnowartościowego będzie mięso, jaja, ryby i owoce morza. Warto wprowadzić produkty fermentowane, np. kefir.
- zdrowe tłuszcze - nie zaleca się stosowania diet niskotłuszczowych, które mogą wpłynąć na pracę układu immunologicznego oraz mogą upośledzić wchłanianie witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Należy wybierać dobre tłuszcze roślinne jak oleje, orzechy, pestki. Tłuszcze nasycone zastępujemy tłuszczami nienasyconymi - awokado, ryby morskie. Warto zadbać o odpowiednią podaż kwasów Omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne, co ma duże znaczenie w łagodzeniu objawów Hashimoto.
- węglowodany złożone – powinny stanowić około 50-60 % dziennej podaży energii. Grube kasze, ciemne makarony i pełnoziarniste pieczywo to źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, który poprawia pasaż jelit i eliminuje zaparcia. Błonnik wykazuje również zdolność wychwytywania toksycznych związków w jelitach, wiązania ich i wydalania. Wiąże on również cholesterol i tłuszcz co jest prewencją w zwalczaniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym pozytywnie oddziałują na organizm i stężenie glukozy we krwi oraz zmniejszenie hiperinsulinemii po posiłkowej.
- naturalne probiotyki - kiszonki- w jelitach około 20 % hormonu T3 ulega przekształceniu z hormonu T4, a zaburzenie mikroflory może wpłynąć na pogorszoną pracę tarczycy. Warto zwrócić uwagę na zawartość soli w gotowych produktach kiszonych. Zazwyczaj są do nich dodawane spore ilości, więc zaleca się sprawdzić skład produktu przez zakupem. Warto również sięgnąć po probiotyki z odpowiednio dobranymi szczepami bakterii, które stanowią dobrą alternatywę suplementacji przy Hashimoto.
Jaki zestaw witamin przy Hashimoto?
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zależy od wielu składników mineralnych oraz witamin - biorą one udział w reakcjach enzymatycznych prowadzących do produkcji hormonów. Dla prawidłowej pracy gruczołu tarczycowego znaczenie mają: jod, żelazo, cynk, selen, witamina A, witamina D, witaminy z grupy B.
W ostatnich latach zauważono zależność pomiędzy niedoborami witaminy D, a chorobami tarczycy. U 80% chorych na Hashimoto stwierdzono znaczące niedobory tej witaminy. Niezwykle ważna jest również witamina B1- tiamina, której niedobory tak samo często diagnozowane są w chorobie Hashimoto.
Selen to niezwykle ważny pierwiastek – wpływa on na przemianę tyroksyny do trójjodotyroniny, a jego niedobory mogą przyczynić się do złej przyswajalności jodu, co w konsekwencji wpływa na upośledzenie pracy tarczycy. Wspiera on również pracę układu immunologicznego. Podobne skutki zaobserwowano u chorych z niedoborami cynku, który również ma wpływ na przemianę hormonów tarczycy. Dodatkowo wpływa on na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Dobrze dobrany zestaw witamin przy Hashimoto z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia oraz złagodzenie objawów Hashimoto.
Prawidłowo zbilansowana i indywidualnie dopasowana dieta, zapewniająca podaż niezbędnych składników odżywczych, ma znaczący wpływ na przebieg reakcji zapalnych w organizmie. Stanowi ona znaczący element w leczeniu choroby Hashimoto i zatrzymaniu lub opóźnieniu rozwoju niedoczynności tarczycy. Dodatkowo stanowi ona profilaktykę chorób i zaburzeń dietozależnych, które często towarzyszą chorobom tarczycy.
Warto rozważyć wprowadzenie odpowiedniej suplementacji przy Hashimoto, po wcześniejszym oznaczeniu poziomu witamin i składników mineralnych w organizmie.
Bibliografia:
- Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Red.: Maciąg M., Maciąg K., Lublin 2018
- Istotne składniki odżywcze w diecie osób z chorobą Hashimoto, Jurczak R. , „Acta Salutem Scientiae” nr 1/2019, nr 27-41.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).