W ostatnich latach fitoterapia przeżywa prawdziwy rozkwit stając się nowoczesną metodą leczenia. Liczne badania prowadzone w tej dziedzinie udowadniają lecznicze właściwości surowców roślinnych, które stają się coraz bardziej docenianym aspektem leczenia wielu schorzeń. Ich substancje aktywne mogą być równie skuteczne, jak preparaty chemiczne stanowiąc alternatywę dla leków syntetycznych. Jednak nie wszystkie ziołowe preparaty zawierają w sobie surowce dobrej jakości. Jak więc ocenić jakość wyciągu ziołowego, z którego powstał finalny produkt?
Jak rozpoznać wartość ekstraktów ziołowych/roślinnych?
Ekstrakt ziołowy to wyciąg z ziół pozyskiwany w wyniku ekstrakcji, czyli procesu, w którym wyodrębniamy z surowca wartościowe substancje czynne. Wyciąg można pozyskać z całych roślin/ziół albo z ich poszczególnych części w zależności od tego, gdzie znajdują się najcenniejsze substancje aktywne (korzeni, liści, łodyg, kwiatów). Analizując skład suplementów zawierających wyciągi z ziół, należy wziąć pod uwagę dwa parametry: standaryzacja oraz DER.
DER (Drug Extract Ratio) to wskaźnik ilości surowca roślinnego do ilości otrzymanego ekstraktu roślinnego. Informuje nas jaka ilość materiału roślinnego była zużyta do wytworzenia jednej części otrzymanego ekstraktu. Przykładowo DER 20:1 oznacza, że z 20 gramów uzyskano 1 gram ekstraktu. Im większy DER tym wyciąg jest mocniejszy. Niestety parametr ten nie daje nam informacji o zawartości substancji aktywnej, która odpowiedzialna jest za efekt prozdrowotny.
Co to jest standaryzacja?
Surowce ziołowe charakteryzują się zmiennym składem chemicznym uzależnionym od warunków ekologicznych. Konieczne jest więc ujednolicenie zawartości związków czynnych w każdej porcji surowca. Uzyskuje się je w wyniku procesu standaryzacji. Standaryzacja określa czy w danym wyciągu ziołowym znajduje się oraz w jakiej ilości składnik czynny. Jest oparta na wynikach badań cech chemicznych, makroskopowych, mikroskopowych, fizykochemicznych i biologicznych. Surowiec standaryzowany zawiera ściśle określoną ilość składników odpowiedzialnych za efekt leczniczy. Mamy wówczas pewność co do jakości otrzymanego preparatu oraz że każde opakowanie leku ziołowego ma taki sam skład i takie samo stężenie składników.
Zioła i rośliny lecznicze zawierają w swoim składzie wiele substancji czynnych odpowiedzialnych za ich walory lecznicze. Prozdrowotne właściwości ziół, wynikają z obecności w ich składzie składników biologicznie czynnych, takich jak: olejki eteryczne, polifenole, kwas askorbinowy, karotenoidy czy chlorofile, które decydują o działaniu przeciwwirusowym, przeciwutleniającym oraz przeciwbakteryjnym wpływając na układ odpornościowy, oddechowy, trawienny, krwionośny, a także nerwowy.
Przy wyborze preparatów na bazie ziół, ważne jest zapoznanie się ze składem, oraz sprawdzenie, czy producent oferuje wysokiej jakości ekstrakty podając DER oraz informację o ich standaryzacji. Preparaty ziołowe Herbal Monasterium zawierają wysokiej jakości standaryzowane ekstrakty z ziół, dzięki czemu są bezpieczne i skuteczne w swoim działaniu.
Literatura:
Magdalena Śledź, Dorota Witrowa- Rajchert. Składniki biologicznie czynne w suszonych ziołach- czy ciągle aktywne? Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych.2012 t.61, nr 295, str. 319-329.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).