Czarnuszka siewna (Nigella sativa) nazywana również czarnym sezamem lub czarnym kminem to niezwykle cenna roślina o licznych właściwościach leczniczych. Pochodzi z południowej Europy i z Azji Zachodniej. Uprawiana jest także w Polsce. Kwiaty czarnuszki, pojawiają się między czerwcem a wrześniem, mają barwę od białej do jasnobłękitnej. Jej czarne nasiona mają gorzki smak, który przechodzi w ostry i kojarzący się z pieprzem, oraz zapach podobny do gałki muszkatołowej. Z powodzeniem wykorzystywana jako dodatek do posiłków, oraz jako środek leczniczy. Jedną z jej zdrowotnych właściwości to pozytywne działanie na tarczycę. W czym tkwi jej siła?
Właściwości odżywcze czarnuszki
Czarnuszka siewna uważana jest za ważny surowiec o plejotropowych właściwościach farmakologicznych. Nasiona czarnuszki zawierają w swoim składzie olej składający się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie linolowego o silnych właściwościach antyutleniających, oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera fosfolipidy oraz liczne fitosterole. W nasionach Nigella sativa obecne są również m.in. flawonoidy, węglowodany, witaminy (A, E, B1, B6), sole wapnia, sodu, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, selenu, cynku i miedzi. Najważniejszym składnikiem aktywnym jest tymochinon, który wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, immunostymulujące, przeciwrobacze, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Właściwości te są tradycyjnie wykorzystywane wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń: zakażeń bakteryjnych, chorób zakaźnych, cukrzycy, wrzodów, chorób układu oddechowego, alergii i astmy, nadciśnienia, grzybiczych zakażeń skóry, oraz chorób autoimmunologicznych.
Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne Nigella sativa i tymochinonu zostało potwierdzone wynikami licznych badań in vivo. Olej z czarnuszki posiada silne właściwości zmiatania wolnych rodników, które są czynnikiem wywołującym wiele chorób oraz zmniejszania stresu oksydacyjnego, co przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi.
Zastosowanie czarnuszki w leczeniu choroby Hashimoto
Wyniki badań opublikowanych w 2016 roku na łamach „BMC Complementary and Alternative Medicine” potwierdziły, że zawarty w czarnuszce tymochinon, wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy, będąc cennym wsparciem w leczeniu choroby Hashimoto.
W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 40 osób z przedziału wiekowego 20-50 lat ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto. Podczas trwającego 8 tygodni badania, jedna grupa pacjentów otrzymywała sproszkowane nasiona czarnuszki w kapsułkach, natomiast drugiej podawano skrobię pełniącą rolę placebo. Na podstawie wyników badań stwierdzono:
- obniżenie poziomu TSH przy jednoczesnym wzroście poziom hormonu T3,
- zmniejszenie poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO),
- obniżenie masy ciała (zmniejszenie współczynnika BMI).
Czarnuszka obniżała również znacząco stężenie VEGF w surowicy. Żadnej z tych zmian nie zaobserwowano w grupie otrzymującej placebo. Badania wykazały silny wpływ Nigella sativa na poprawę stanu tarczycy oraz zmiennych antropometrycznych u pacjentów z chorobą Hashimoto. Zauważalne efekty stosowania tego składnika roślinnego w łagodzeniu objawów choroby Hashimoto, zachęcają aby wprowadzić czarnuszkę do wspomagania terapii tego schorzenia.
Jak spożywać czarnuszkę?
Czarnuszka dostępna jest pod postacią nasion, które można używać jako przyprawy (np. w zastępstwie pieprzu) lub jako dodatek do spożywanych posiłków. Jej nasiona często wykorzystywane są do wypieku bułek i chleba. Najpopularniejszą formą jest jednak olej z nasion czarnuszki. Płynna postać ma szybsze wchłanianie i może stanowić doskonały dodatek np. do sałatek. W połączeniu z witaminą D3 silnie stymuluje układ odpornościowy, łagodzi stany zapalne, a także pozytywnie wpływa na stan kości. Pierwsza na rynku witamina D3 w kroplach oleju z czarnuszki Herbal Monasterium to 2000 IU witaminy D3 z lanoliny w 1 kropli oleju z czarnuszki.
Literatura:
- Farhangi MA, Dehghan P, Tajmiri S, Abbasi MM. The effects of Nigella sativa on thyroid function, serum vascular endothelial growth factor (VEGF)-1, nesfatin-1 and anthropometric features in patients with Hashimoto’s thyroiditis: a randomized controlled trial. BMC Complement Altern Med. 2016; 16:471
- Prof. dr hab. med. Cezary Pałczyński, dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska, prof. dr hab. med. Piotr Kuna. Czarnuszka siewna (Nigella sativa) czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne.alergia.org.pl 10.08.2017
- Adamska A, Ochocka RJ. Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych. Post Fitoter 2016; 17(2): 97-105
- Borusiewicz M, Janeczko Z. Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych. Post Fitoter 2015; (16)4: 223-36
- Mańkowska D, Bylka W. Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna. herba Polonica. 2009;55(1): 109-125
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.
Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).