Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zyskaj Extra 8% rabatu na zakupy po rejestracji w sklepie Herbeo!

Co jeść, gdy choruję na Hashimoto?

Co jeść, gdy choruję na Hashimoto?

Jeśli borykasz się z chorobą Hashimoto na pewno dobrze wiesz, że podstawą Twojego leczenia jest stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Być może zdajesz sobie również sprawę z tego, jak ważny jest dla Ciebie dobrze skomponowany jadłospis. Co jednak dokładnie powinna zawierać dieta przy Hashimoto? Podpowiadamy!

Ogólne zasady diety dla pacjentów z chorobą Hashimoto są takie same, jak w przypadku ludzi zdrowych. Powinna ona obejmować 4-5 niewielkich posiłków dziennie, jedzonych regularnie, przy czym ostatni powinien zostać spożyty 3-4 godziny przed snem. Dzięki temu przemiana materii utrzymuje się przez całą dobę na takim samym poziomie. Oczywiście w przypadku choroby Hashimoto dieta powinna uwzględniać inne współistniejące choroby (cukrzyca, nadciśnienie, stany zapalne), masę ciała, tryb życia czy aktywność fizyczną (1). 

Dieta – Hashimoto to nie wyrok!

Wiele osób sądzi, że choroba Hashimoto wymusi na nich bardzo drastyczne zmiany żywieniowe, do których trudno się będzie przyzwyczaić. Nic bardziej mylnego! Owszem, osoby chore muszą uwzględniać w swoim jadłospisie pewne wytyczne, ale nie jest to ani trudne, ani wymagające wielkiego wysiłku. I tak dieta przy Hashimoto powinna obejmować spożywanie produktów bogatych w:

  • białko – mają one korzystny wpływ na gospodarkę energetyczną osób z chorobą Hashimoto oraz hamują wypadanie włosów (źródłem białka jest mięso, ryby i rośliny strączkowe),
  • węglowodany – szczególnie te o niskim indeksie glikemicznym, regulujące gospodarkę węglowodanową organizmu (są to m.in. kasze pełnoziarniste, pieczywo z pełnego przemiału),
  • błonnik – reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, wiąże związki toksyczne w jelitach i zapobiega częstym u pacjentów z Hashimoto zaparciom (bogate w błonnik są m.in. świeże warzywa),
  • tłuszcze – ale te dobrej jakości, zapobiegające chorobom krążenia oraz pomagające regulować poziom ciśnienia tętniczego, również będącego jednym z objawów Hashimoto (można znaleźć je w rybach, olejach roślinnych, oliwie z oliwek),
  • witaminę D – niezbędną dla zachowania zdrowia kości, której stężenie u osób z Hashimoto jest zazwyczaj niższe niż u osób zdrowych (jej źródłem są m.in. produkty mleczne, tłuste ryby morskie i orzechy),
  • selen – jest to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz chroniący ją przed stresem oksydacyjnym (selen znaleźć można w mleku i jego przetworach, jajach, mięsie, podrobach, rybach, czosnku i grzybach).

 

Hashima Forte

Oczywiście należy mieć świadomość, że dieta przy Hashimoto to również wyeliminowanie niektórych produktów. I tak np. jeśli z Hashimoto współwystępuje celiakia, z jadłospisu należy wyłączyć gluten, jeżeli zdiagnozowano u Ciebie nietolerancję laktozy – produkty mleczne. Warto też ograniczyć spożycie kapusty, szpinaku, kalafiorów, brokułów i brukselki. Zawierają one sporo substancji, które wiążą się z jodem i utrudniają jego wbudowywanie się w tarczycę (jod jest niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania). Należy przy tym pamiętać, że obróbka termiczna tych warzyw zmniejsza ilości szkodliwych substancji o około 30% (2).

Literatura:

1.Zakrzewska E, Zegan M, Michota-Katulska E. Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromatologia i chemia toksykologiczna. 2015;48(2):117-127.
2.Ratajczak A, Moszak M, Grzymisławski M. Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne. 2017;7(4):305-311.

 

Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

 

 


Właścicielem, administratorem i wydawcą sklepu internetowego Herbeo.pl jest Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków, tel. 12 356 56 44, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000691511, kapitał zakładowy w wysokości: 120 000 zł, NIP: 6762535004.

Korzystanie ze sklepu internetowego jest bezpłatne. Zamieszczone w nim informacje, opisy ofert, zdjęcia, teksty, artykuły oraz wszystkie dane nie mogą być kopiowane (zarówno w całości jak i w części), powielane ani zmieniane bez uprzedniej pisemnej zgody Herbal Pharmaceuticals Sp. z o.o., zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami).

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od Kurier Fedex.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Herbeo
Sklep internetowy Shoper.pl